Posel z komety Encke: Hořící bolid nad švýcarskými Alpami

19.11.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Před několika dny byl ve švýcarských Alpách vyfotografován jasný bolid, pocházející pravděpodobně z meteorického roje Taurid. Bolid byl pozoruhodný nejen svou jasností, ale také vzácným oranžovým světlem, evokujícím hořící stopu. Oranžová záře, známá jako trvalá stopa, ovšem nepochází z ohně. Světlo této stopy ve skutečnosti vzniká srážkou atomů v zemské atmosféře, kdy atomy ztratí elektron a při jeho znovu nabytí vyzařují světlo. Snímek vznikl během fotografování mlhoviny v Orionu, která je vidět vlevo nahoře. Vpravo je vidět jasná modrá hvězda Rigel, která je součástí souhvězdí Orion.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Ivo Scheggia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907