Posel z komety Encke: Hořící bolid nad švýcarskými Alpami

19.11.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Před několika dny byl ve švýcarských Alpách vyfotografován jasný bolid, pocházející pravděpodobně z meteorického roje Taurid. Bolid byl pozoruhodný nejen svou jasností, ale také vzácným oranžovým světlem, evokujícím hořící stopu. Oranžová záře, známá jako trvalá stopa, ovšem nepochází z ohně. Světlo této stopy ve skutečnosti vzniká srážkou atomů v zemské atmosféře, kdy atomy ztratí elektron a při jeho znovu nabytí vyzařují světlo. Snímek vznikl během fotografování mlhoviny v Orionu, která je vidět vlevo nahoře. Vpravo je vidět jasná modrá hvězda Rigel, která je součástí souhvězdí Orion.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Ivo Scheggia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907