Poselství mimozemským civilizacím: Poslechněte si zlatou desku Voyageru

07.08.2015 - Martin Reichman

Téměř 39 let jsou na cestě sondy Voyager. Kromě množství vědeckého vybavení na své palubě nesou i poselství mimozemským civilizacím


Reklama

Poselství obsahuje 115 obrázků zakódovaných v analogové formě. Zbytek nahrávky je zvukový záznam, zaznamenaný při rychlosti 16⅔ otáček za minutu. Zachycuje pozdravy obyvatel planety Země případným nálezcům v mnoha různých jazycích včetně češtiny.

TIP: Voyager 1 a 2: Velká cesta Sluneční soustavou

Po sekci obsahující zvuky Země obsahuje deska 90 minutový výběr hudby různých kultur včetně klasických skladeb Západu i Východu. Mezi uloženými obrázky je také krajinářská fotografie amerického fotografa Ansela Adamse The Tetons - Snake River (Hadí řeka).

Pozdravy uložené na zlaté desce

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, Soundcloud

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907