Reklama


Poškozený raketoplán Endeavour

16 . 4 . 2011

Reklama

V pondělí 16. května 2011 odstartoval z Floridy na svou poslední misi s kódovým označením STS-134 raketoplán Endeavour s pěti Američany a jedním Italem na palubě. Jeho cílem byla stanice ISS, s níž se také o dva dny později spojil. Do tamního vybavení tak přibyl unikátní evropský spektrometr AMS-02. Astronomický přístroj za neuvěřitelných 50 miliard korun byl upevněn na vnější plášť stanice a od té doby poměrně úspěšně dekóduje z prolétajícího kosmického záření informace o vzniku a složení univerza nebo o temné hmotě či antihmotě.

Vedoucím vesmírných výstupů na palubě Endeavouru se stal astronaut Andrew Feustel, kterého doprovázel plyšový společník – český krteček Zdeňka Millera. Zde ovšem idylka končí: raketoplán se totiž při startu poškodil. Ztvrdlá izolační pěna při stoupání na oběžnou dráhu odpadávala z vnější nádrže a narušila tepelný štít, který je pro návrat na Zemi kritický. V různém rozsahu k tomu docházelo prakticky při každém startu programu STS, v roce 2003 vedlo podobné poškození až ke ztrátě Columbie.

Když se Endeavour blížil k ISS, posádka její ruské části fotografovala plášť raketoplánu v HD rozlišení z okna modulu Zvezda a právě tyto snímky odhalily na spodní straně letounu poškození, jež NASA znepokojilo. Zhruba v polovině vzdálenosti mezi dvířky podvozku a dvířky pro vedení paliva při startu z vnější nádrže na pravé straně zela nápadně velká bílá rýha. Astronauti přesto pokračovali v práci a několik dní po příletu ke stanici podrobně nasnímali poškození připojeného raketoplánu kamerami a optickými senzory. Záběry ukázaly rýhu asi 14 cm dlouhou a 2–3 cm hlubokou. Závěr zněl, že se vesmírný letoun může vrátit – a také prvního červnového rána bezpečně přistál.

Pokud by mělo poškození větší rozsah, existovaly dvě možnosti. V prvním případě by se astronaut ve skafandru přesunul na robotické paži pod raketoplán, načež by rýhu „zaplácl“ speciální tvrdnoucí pastou, která byla na palubě každého letounu k dispozici. Provizorní oprava by pro jedno přistání stačila. A jestliže by došlo k opravdu vážnému poškození, dělalo by šest lidí základní posádce ISS společnost možná až dva měsíce, než by pro ně přiletěl jiný raketoplán. Prázdný Endeavour by byl mezitím naveden k zániku v zemské atmosféře.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slovo „grál“ pochází ve své nejstarší formě „graal“ ze staré francouzštiny a znamená pohár nebo mísa z hlíny, dřeva či kovu.

Zajímavosti
Věda

Příjezd Jana Lucemburského do Prahy.

Historie

Pohled z Malého na Velký Ostrý přes „čarostřelcovu“ Vlčí propast.

Příroda

Měsíc Titan na snímku sondy Cassini

Vesmír

Spartakus dal podle římského historika Flora dohromady deset tisíc otroků.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907