Reklama


Postupimská brambora ukazuje rozdíly v zemské gravitaci

02.12.2014 - Martin Reichman

Vnímáme ji jako neměnnou a všudypřítomnou sílu, zemská gravitace ale není rozhodně konzistentní. Nová měření ukazují její proměnlivost v čase


Reklama

Pokud se postavíte na jakékoli místo na Zemi, bude na vás působit gravitace, její síla se ale mění v závislosti na vaší poloze, času i ročním období. Je to dáno především nerovnoměrnému rozdělení hmotnosti oceánů a světadílů a do gravitace se promítají také klimatické změny, například tání velkých ledovců.

Novou vizualizaci pozemské gravitace má na svědomí výzkumné centrum pro geofyziku v německé Postupimi. Jejich vizualizace nesoucí název Postupimská brambora vznikla z měření družic LAGEOS, GRACE a GOCE a z pozemských měření. Jedná se o doposud nejpřesnější měření, podle vědců z Helmholtzova centra, bylo pro konečné výpočty použito přibližně 75 tisíc hodnot gravitačního pole Země.

27 tisíc obletů Země evropské sondy GOCE

Zvláštní význam mělo zapojení sondy GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), která se na měření podílela zcela zásadním významem a díky níž měli vědci k dispozici přesná čísla z jinak nepřístupných oblastí Himalájí a dalších koutů Země. GOCE je projekt Evropské vesmírné agentury zaměřený právě na výzkum gravitačního pole Země. Na oběžnou dráhu tato sonda odstartovala 17. března 2009 z ruského kosmodromu Pleseck.

Ve srovnání s devět let starým měřením nová vizualizace odhaluje, že pozemská gravitace je velmi dynamická a v průběhu času se mění

  • Zdroj textu:

    gfz-potsdam.de

  • Zdroj fotografií: GFZ

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907