Postupimská brambora ukazuje rozdíly v zemské gravitaci

02.12.2014 - Martin Reichman

Vnímáme ji jako neměnnou a všudypřítomnou sílu, zemská gravitace ale není rozhodně konzistentní. Nová měření ukazují její proměnlivost v čase


Reklama

Pokud se postavíte na jakékoli místo na Zemi, bude na vás působit gravitace, její síla se ale mění v závislosti na vaší poloze, času i ročním období. Je to dáno především nerovnoměrnému rozdělení hmotnosti oceánů a světadílů a do gravitace se promítají také klimatické změny, například tání velkých ledovců.

Novou vizualizaci pozemské gravitace má na svědomí výzkumné centrum pro geofyziku v německé Postupimi. Jejich vizualizace nesoucí název Postupimská brambora vznikla z měření družic LAGEOS, GRACE a GOCE a z pozemských měření. Jedná se o doposud nejpřesnější měření, podle vědců z Helmholtzova centra, bylo pro konečné výpočty použito přibližně 75 tisíc hodnot gravitačního pole Země.

27 tisíc obletů Země evropské sondy GOCE

Zvláštní význam mělo zapojení sondy GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), která se na měření podílela zcela zásadním významem a díky níž měli vědci k dispozici přesná čísla z jinak nepřístupných oblastí Himalájí a dalších koutů Země. GOCE je projekt Evropské vesmírné agentury zaměřený právě na výzkum gravitačního pole Země. Na oběžnou dráhu tato sonda odstartovala 17. března 2009 z ruského kosmodromu Pleseck.

Ve srovnání s devět let starým měřením nová vizualizace odhaluje, že pozemská gravitace je velmi dynamická a v průběhu času se mění

  • Zdroj textu:

    gfz-potsdam.de

  • Zdroj fotografií: GFZ

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Česká verze juggeru zůstává věrná originálnímu postapokalyptickému pojetí, včetně brutálnějších soubojů.

Zajímavosti

Chrám s téměř tisíciletou tradicí hostil v minulosti jen ty nejnadanější žáky.

Zajímavosti

Jsme ve vesmíru sami? A pokud ano, proč nás ještě nikdo nekontaktoval?

Vesmír

Charles Lindbergh, Fred Astaire a Albert Fall. Jejich aféry plnily první stránky amerických novin v první polovině minulého století.

Historie

Za pár týdnů vyjde životní dílo Miroslava Brože ve spoluautorství s Milanem Kopeckým

Válka

Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907