Vnímáme ji jako neměnnou a všudypřítomnou sílu, zemská gravitace ale není rozhodně konzistentní. Nová měření ukazují její proměnlivost v čase
Pokud se postavíte na jakékoli místo na Zemi, bude na vás působit gravitace, její síla se ale mění v závislosti na vaší poloze, času i ročním období. Je to dáno především nerovnoměrnému rozdělení hmotnosti oceánů a světadílů a do gravitace se promítají také klimatické změny, například tání velkých ledovců.
Novou vizualizaci pozemské gravitace má na svědomí výzkumné centrum pro geofyziku v německé Postupimi. Jejich vizualizace nesoucí název Postupimská brambora vznikla z měření družic LAGEOS, GRACE a GOCE a z pozemských měření. Jedná se o doposud nejpřesnější měření, podle vědců z Helmholtzova centra, bylo pro konečné výpočty použito přibližně 75 tisíc hodnot gravitačního pole Země.
Zvláštní význam mělo zapojení sondy GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), která se na měření podílela zcela zásadním významem a díky níž měli vědci k dispozici přesná čísla z jinak nepřístupných oblastí Himalájí a dalších koutů Země. GOCE je projekt Evropské vesmírné agentury zaměřený právě na výzkum gravitačního pole Země. Na oběžnou dráhu tato sonda odstartovala 17. března 2009 z ruského kosmodromu Pleseck.
Ve srovnání s devět let starým měřením nová vizualizace odhaluje, že pozemská gravitace je velmi dynamická a v průběhu času se mění.
gfz-potsdam.de
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)