Patříte mezi potápěčské nadšence? Pokud máte navíc pár milionů, můžete si vyzkoušet nový oblek pro průzkum mořského dna
Ponor do větších hloubek je obvykle spojen se zdlouhavým a rizikovým procesem dekomprese při návratu na hladinu. Potápěč musí omezit rychlost výstupu na hladinu a dodržovat dekompresní zastávky. Kromě časové náročnosti je tento postup spojen s tzv. kesonovou nemocí.
Kanadská společnost Nuytco Research nyní pro nadšence potápění nabízí jednoduché řešení problémů s dekompresí. Jejich oblek Exosuit umožňuje potápěčům pracovat v hloubkách až 305 metrů (1000 stop) bez nutnosti dekomprese.
Technicky Exosuit vlastně není oblek v pravém slova smyslu, jde spíše o ponorku. Uvnitř Exosuitu je udržován stálý tlak 1 atmosféry, tedy zhruba stejný tlak jaký je na hladině, což umožňuje potápěčům rychlé vynoření zdlouhavých dekompresních rituálů.
Oblek váží 227 až 272 kilogramů v závislosti na konfiguraci a jeho vnější povrch je vyroben z hliníkové slitiny. Ruce obleku jsou vybavené klešťovými mechanismy, umožňující i velmi jemnou práci pod hladinou. Oblek má primární i záložní přívod kyslíku s kapacitou 50 hodin.
Kromě toho je Exosuit vybaven i elektronikou zajišťující komunikaci, světlo, záznam video a vybaven může být i sonarem. Podvodní dupačky Exosuit ale rozhodně nejsou levnou záležitostí, cena základního modelu vyjde na půl milionu dolarů, tedy přibližně 11 milionů korun.
nuytco.com
ZajímavostiUkrajinské poprvé
Katedrála sv. Sofie v Kyjevě
Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)