Potápěčský oblek do velkých hloubek je vlastně chytrou ponorkou

04.11.2014 - Martin Reichman

Patříte mezi potápěčské nadšence? Pokud máte navíc pár milionů, můžete si vyzkoušet nový oblek pro průzkum mořského dna


Reklama

Ponor do větších hloubek je obvykle spojen se zdlouhavým a rizikovým procesem dekomprese při návratu na hladinu. Potápěč musí omezit rychlost výstupu na hladinu a dodržovat dekompresní zastávky. Kromě časové náročnosti je tento postup spojen s tzv. kesonovou nemocí.

Kanadská společnost Nuytco Research nyní pro nadšence potápění nabízí jednoduché řešení problémů s dekompresí. Jejich oblek Exosuit umožňuje potápěčům pracovat v hloubkách až 305 metrů (1000 stop) bez nutnosti dekomprese. 

Ponorka ve tvaru obleku

Technicky Exosuit vlastně není oblek v pravém slova smyslu, jde spíše o ponorku. Uvnitř Exosuitu je udržován stálý tlak 1 atmosféry, tedy zhruba stejný tlak jaký je na hladině, což umožňuje potápěčům rychlé vynoření zdlouhavých dekompresních rituálů.

Oblek váží 227 až 272 kilogramů v závislosti na konfiguraci a jeho vnější povrch je vyroben z hliníkové slitiny. Ruce obleku jsou vybavené klešťovými mechanismy, umožňující i velmi jemnou práci pod hladinou. Oblek má primární i záložní přívod kyslíku s kapacitou 50 hodin.

Kromě toho je Exosuit vybaven i elektronikou zajišťující komunikaci, světlo, záznam video a vybaven může být i sonarem. Podvodní dupačky Exosuit ale rozhodně nejsou levnou záležitostí, cena základního modelu vyjde na půl milionu dolarů, tedy přibližně 11 milionů korun.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nuytco.com

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907