Potkani s mozkovými implantáty „vidí“ infračervené světlo

23.10.2015 - Stanislav Mihulka

Voperované implantáty potkanů pomáhají vývoji zařízení posilujících lidské smysly


Reklama

V přírodě vnímá infračervené záření jenom pár živočichů, například hadi. Jinak zůstává infračervený svět mimo jejich dosah, pokud se do toho nevloží technologie.

Lidé mají k dispozici infrakamery, potkani zase mohou využít mozkové implantáty. Na Dukeho univerzitě už delší dobu vylepšují potkany voperovanými senzory infračerveného záření, které jim zasahují do mozkové kůry.

Účelem výzkumu není potkany bezmyšlenkovitě trápit ani vytvořit lidi, kteří uvidí signály dálkových ovladačů televizorů. Badatelé doufají, že se tímto způsobem naučí vyvíjet zařízení posilující smysly, která by mohla pomoct nemocným i specialistům pracujícím v extrémním prostředí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Science

  • Zdroj fotografií: Eric Thomson / Duke UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907