Potopení rakousko-uherské lodi Szent István: Zkáza v přímém přenosu

27.09.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Unikátní záběry zachycují potopení rakousko-uherského plavidla třídy Tegetthoff SMS Szent István. Tento dreadnought byl spuštěn na vodu roku 1914 a prakticky po celou válku byl uvězněn díky spojenecké blokádě v jaderském přístavu Pula. Když se v červnu 1918 rozhodl Miklós Horthy pro proražení blokády, desátého toho měsíce byl "Svatý Štěpán" potope dvěma torpédy italských motorových torpédových člunů MAS.

Potopení lodi nafilmovala posádka sesterské lodi Tegetthoff a jedná se tak o vskutku raritní záběry. Doposud bylo natočeno potopení jen tří bitevních lodí a toto je jedno z nich. Stojí jistě za zmínku, že tyti záběry použil ve své kampani Červený kříž a že vrak lodi je dodnes potápečskou atrakcí.

  • Zdroj textu:

    youtube.com

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907