Potopení rakousko-uherské lodi Szent István: Zkáza v přímém přenosu

27.09.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Unikátní záběry zachycují potopení rakousko-uherského plavidla třídy Tegetthoff SMS Szent István. Tento dreadnought byl spuštěn na vodu roku 1914 a prakticky po celou válku byl uvězněn díky spojenecké blokádě v jaderském přístavu Pula. Když se v červnu 1918 rozhodl Miklós Horthy pro proražení blokády, desátého toho měsíce byl "Svatý Štěpán" potope dvěma torpédy italských motorových torpédových člunů MAS.

Potopení lodi nafilmovala posádka sesterské lodi Tegetthoff a jedná se tak o vskutku raritní záběry. Doposud bylo natočeno potopení jen tří bitevních lodí a toto je jedno z nich. Stojí jistě za zmínku, že tyti záběry použil ve své kampani Červený kříž a že vrak lodi je dodnes potápečskou atrakcí.

  • Zdroj textu:

    youtube.com

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907