Potvrzeno: Pod povrchem Marsu je s velkou pravděpodobností kapalná voda

14.04.2015 - Martin Reichman

Z nejnovějších měření provedených v Galeově kráteru vyplývá, že pod povrchem rudé planety je voda v kapalném skupenství


Reklama

Marsovský rover Curiosity si možná připsal zásadní objev. Jeho detektory pro měření relativní vlhkosti (REMS) zaznamenaly, že by pod povrchem Marsu mohla být kapalná voda. Až dosud se přitom vědci domnívali, že na planetě jsou pouze ložiska ledu.

Poslední zjištění ukázala, že je půda Marsu navlhčena kapalným roztokem chloridu sodného. Právě přítomnost soli významně snižuje bod tuhnutí vody – při smíchání s chloristanem vápenatým může kapalná voda existovat i v teplotách pod bodem mrazu.

Nová měření z Galeova kráteru ukazují, že během zimních nocí až do doby těsně po východu slunce na planetě dochází k tvorbě kapalné solanky, která vzniká absorpcí vzdušné vlhkosti.

Nový objev přichází jen několik hodin po zveřejnění fotografií pořízených sondou MRO. Ty ukazují dlouhé tmavé skvrny na úbočí kráteru Hale. Skvrny vědci připisují právě prosakující solance - roztoku anorganické soli ve vodě, která při teplotách, dosahujících za marsovského léta více než 20 °C, stéká po svazích dolů. Solanka by díky vysokému obsahu železa dokonce nemusela zamrzat ani během chladnějších měsíců.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-CaltechDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907