Hádanka je vyřešena: Stonehenge v minulosti tvořil uzavřený kruh

03.09.2014 - Martin Reichman

Staletí trvající hádanku, zda legendární Stonehenge kdysi tvořil uzavřený kruh, pomohlo vyřešit letošní suché počasí a úsměvná souhra náhod


Reklama

Desítky vědců se po staletí zabývají otázkou, zda je či není Stonehenge dokončen. Část z nich, například John Wood (1747), William Hinders Petrie (1880) nebo před několika lety Christopher Tilley tvrdí, že Stonehenge kdysi byl uzavřeným kruhem a jeho dnešní podoba je jeho torzem. Existuje ale i množství vědců, kteří jsou přesvědčeni, že stávající podoba je konečná a Stonehenge nikdy neměl být plně uzavřeným kruhem.

Rozřešení této hádanky nepřinesl ani nedávný geofyzikální výzkum a tak musela zaúřadovat náhoda. Kvůli letošnímu suchému létu a příliš krátké hadici umělého zavlažování půda v části vnějšího kruhu Stonehenge vyschla a odhalila několik stop, které mohou patřit chybějícím kamenům. Čtyři nezvykle vyschlá místa se nacházejí mezi kameny 16 a 21 vnějšího kruhu.

Archeologové připouštějí, že podzemní objekty nebo dávné stavby ovlivňují růst trávy ještě po mnoho let. Vyprahlé části tak mohou být otiskem dřívějších povrchových staveb, nebo objektů ukrytých pod zemí. V minulosti podobné stopy přispěly k nalezení starodávných římských pevností nebo opevnění pocházejícího z doby bronzové.

Reklama

  • Zdroj textu:

    sarsen.org

  • Zdroj fotografií: sarsen.org

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907