Hádanka je vyřešena: Stonehenge v minulosti tvořil uzavřený kruh

03.09.2014 - Martin Reichman

Staletí trvající hádanku, zda legendární Stonehenge kdysi tvořil uzavřený kruh, pomohlo vyřešit letošní suché počasí a úsměvná souhra náhod


Reklama

Desítky vědců se po staletí zabývají otázkou, zda je či není Stonehenge dokončen. Část z nich, například John Wood (1747), William Hinders Petrie (1880) nebo před několika lety Christopher Tilley tvrdí, že Stonehenge kdysi byl uzavřeným kruhem a jeho dnešní podoba je jeho torzem. Existuje ale i množství vědců, kteří jsou přesvědčeni, že stávající podoba je konečná a Stonehenge nikdy neměl být plně uzavřeným kruhem.

Rozřešení této hádanky nepřinesl ani nedávný geofyzikální výzkum a tak musela zaúřadovat náhoda. Kvůli letošnímu suchému létu a příliš krátké hadici umělého zavlažování půda v části vnějšího kruhu Stonehenge vyschla a odhalila několik stop, které mohou patřit chybějícím kamenům. Čtyři nezvykle vyschlá místa se nacházejí mezi kameny 16 a 21 vnějšího kruhu.

Archeologové připouštějí, že podzemní objekty nebo dávné stavby ovlivňují růst trávy ještě po mnoho let. Vyprahlé části tak mohou být otiskem dřívějších povrchových staveb, nebo objektů ukrytých pod zemí. V minulosti podobné stopy přispěly k nalezení starodávných římských pevností nebo opevnění pocházejícího z doby bronzové.

  • Zdroj textu:

    sarsen.org

  • Zdroj fotografií: sarsen.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907