Hádanka je vyřešena: Stonehenge v minulosti tvořil uzavřený kruh

03.09.2014 - Martin Reichman

Staletí trvající hádanku, zda legendární Stonehenge kdysi tvořil uzavřený kruh, pomohlo vyřešit letošní suché počasí a úsměvná souhra náhod


Reklama

Desítky vědců se po staletí zabývají otázkou, zda je či není Stonehenge dokončen. Část z nich, například John Wood (1747), William Hinders Petrie (1880) nebo před několika lety Christopher Tilley tvrdí, že Stonehenge kdysi byl uzavřeným kruhem a jeho dnešní podoba je jeho torzem. Existuje ale i množství vědců, kteří jsou přesvědčeni, že stávající podoba je konečná a Stonehenge nikdy neměl být plně uzavřeným kruhem.

Rozřešení této hádanky nepřinesl ani nedávný geofyzikální výzkum a tak musela zaúřadovat náhoda. Kvůli letošnímu suchému létu a příliš krátké hadici umělého zavlažování půda v části vnějšího kruhu Stonehenge vyschla a odhalila několik stop, které mohou patřit chybějícím kamenům. Čtyři nezvykle vyschlá místa se nacházejí mezi kameny 16 a 21 vnějšího kruhu.

Archeologové připouštějí, že podzemní objekty nebo dávné stavby ovlivňují růst trávy ještě po mnoho let. Vyprahlé části tak mohou být otiskem dřívějších povrchových staveb, nebo objektů ukrytých pod zemí. V minulosti podobné stopy přispěly k nalezení starodávných římských pevností nebo opevnění pocházejícího z doby bronzové.

Reklama

  • Zdroj textu:

    sarsen.org

  • Zdroj fotografií: sarsen.org

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907