Povrch Saturnova měsíce Titanu budou zkoumat bezpilotní drony

09.07.2014 - Martin Reichman

Obří Saturnův měsíc Titan je vzhledem k podobnosti se Zemí jedním z nejvíce fascinující těles v Sluneční soustavě. K jeho dalšímu zkoumání nyní NASA vyšle malé bezpilotní drony


Reklama

Atmosféra Titanu je na většině vlnových délek neprůhledná a znemožňuje tak z dálky pozorovat odrazové spektrum povrchu měsíce. Množství zajímavých údajů z Titanu, které v současné době přináší sonda Cassini, se brzy rozšíří.

NASA oznámila, že v rámci projektu Titan Aerial Daughtercraft vyšle k povrchu Titanu malé kvadrokoptéry. Robotická plavidla by měla vážit pouhých 10 kilogramů a k povrchu měsíce by se měla spouštět pomocí balónů. K dobíjení energie by se drony vracely k mateřské lodi.

Hlavním úkolem mise bude pořizování snímků s vysokým rozlišením, mapování povrchu měsíce a odběr vzorků. Atmosféra Titanu se podle vědců může podobat atmosféře Země, před vznikem života. K průzkumu Titanu použije NASA možná i ponorku, která bude zkoumat jeho jezera.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907