Téměř každý snímek Mlhoviny v Orionu nabízí úchvatnou podívanou a ani tento není výjimkou. Pro samou záři mladých modrých hvězd bychom ale neměli přehlédnout trojici zajímavých reflekčních mlhovin - NGC 1977, NGC 1975 a NGC 1973. Tyto reflekční mlhoviny se nacházejí u Orionova meče, trochu na sever od komplexu Mlhoviny v Orionu a váží se k obřímu molekulárnímu mračnu vzdálenému asi 1500 světelných let.
Na tomto pozoruhodném snímku je vidět část dolního okraje Mlhoviny v Orionu s kupou reflekčních mlhovin ve středu snímku. Pod středem se nachází NGC 1977, od NGC 1973 (vpravo nahoře) a NGC 1975 (vlevo nahoře), ji dělí tmavé oblasti protkávané slabou červenou emisí atomárního vodíku. Tmavé oblasti mohou připomínat siluetu běžce.
apod.nasa.gov
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)