Zimní spánek medvěda grizzly: Hromada tuku, pomalý tep

17.09.2013 - Kateřina Sedláková Droščínová

Životní styl medvěda grizzlyho by člověk nepřežil. Tyto šelmy si rády pochutnávají na sladké a tučné stravě, jejich tělo může až z poloviny tvořit tuk a během zimního spánku prospí téměř půl roku


Reklama

Přesto je netrápí nemoci oběhového systému, v tepnách se jim nehromadí tuk a srdce neohrožuje infarkt. Charles Robbins, ředitel střediska výzkumu medvědů Washingtonské státní univerzity se proto spolu s týmem vědců snaží najít příčinu takové odolnosti a zdraví srdce medvědů a věří, že výsledky jeho bádání mohou pomoci i lidem.

Jak říká Lynne Nelsonová, veterinární kardioložka studující medvědí srdce už několik let, změny probíhající v tomto orgánu během zimního spánku medvědů by člověk nemohl přežít. Srdce grizzlyho se během hibernace zpomalí z více než osmdesáti tepů za minutu v bdělém stavu na méně než dvacet (někdy dokonce méně než deset) tepů. V srdci se při tom začíná hromadit krev, aniž by se utvářely krevní sraženiny. Medvědi navíc mohou uzavřít dvě ze čtyř srdečních komor.

TIP: Géniové zimního spánku: Proč nemají medvědi proleženiny a neochabují jim svaly?

Podle prozatímní teorie Robbinse a Nelsonové probíhají během zimního spánku v těle medvěda proteinové změny, které srdci umožní zachovat si tvar a možná zabraňují i tvorbě krevních sraženin. Nalezení mechanismu, jímž se medvědi s hibernací vyrovnávají, by mohlo mít velký význam pro medicínu, ale třeba také pro dlouhodobé lety do vesmíru s lidskou posádkou

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907