Zimní spánek medvěda grizzly: Hromada tuku, pomalý tep

17.09.2013 - Kateřina Sedláková Droščínová

Životní styl medvěda grizzlyho by člověk nepřežil. Tyto šelmy si rády pochutnávají na sladké a tučné stravě, jejich tělo může až z poloviny tvořit tuk a během zimního spánku prospí téměř půl roku


Reklama

Přesto je netrápí nemoci oběhového systému, v tepnách se jim nehromadí tuk a srdce neohrožuje infarkt. Charles Robbins, ředitel střediska výzkumu medvědů Washingtonské státní univerzity se proto spolu s týmem vědců snaží najít příčinu takové odolnosti a zdraví srdce medvědů a věří, že výsledky jeho bádání mohou pomoci i lidem.

Jak říká Lynne Nelsonová, veterinární kardioložka studující medvědí srdce už několik let, změny probíhající v tomto orgánu během zimního spánku medvědů by člověk nemohl přežít. Srdce grizzlyho se během hibernace zpomalí z více než osmdesáti tepů za minutu v bdělém stavu na méně než dvacet (někdy dokonce méně než deset) tepů. V srdci se při tom začíná hromadit krev, aniž by se utvářely krevní sraženiny. Medvědi navíc mohou uzavřít dvě ze čtyř srdečních komor.

TIP: Géniové zimního spánku: Proč nemají medvědi proleženiny a neochabují jim svaly?

Podle prozatímní teorie Robbinse a Nelsonové probíhají během zimního spánku v těle medvěda proteinové změny, které srdci umožní zachovat si tvar a možná zabraňují i tvorbě krevních sraženin. Nalezení mechanismu, jímž se medvědi s hibernací vyrovnávají, by mohlo mít velký význam pro medicínu, ale třeba také pro dlouhodobé lety do vesmíru s lidskou posádkou

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Opevněný palác Amer sloužil v letech 1592–1728 jako sídlo vládnoucích mahárádžů.

Zajímavosti

Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem

Věda

Modropláštníci nádherní (Malurus cyaneus) zpívají svým nevylíhlým zárodkům zvláštní signál, který je obranou proti hnízdnímu parazitizmu kukačky bronzové (Chalcites basalis).

Příroda

Jedna z dávných galaxií, objevených v rádiové oblasti

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907