Vědci poprvé přesně odhadli, kolik fosforu a dalších živin se ročně dostane vzduchem z Afriky do jihoamerických pralesů
Vyprahlá saharská poušť a zelení kypící džungle v Amazonii jsou jako dva úplně jiné světy. Přesto jsou ale velmi těsně propojené. Každý rok se ze Sahary do Amazonie dostane ohromné množství živinami bohatého saharského prachu a pohnojí půdu v pralesích kolem řeky Amazonky.
Mezi jednotlivými roky mohou být znatelné rozdíly, ale každoročně se z Afriky do Amazonie dostane v průměru zhruba 28 milionů tun saharského prachu. Vědci propočítali, že tento prach obsahuje 22 tisíc tun fosforu, tedy prvku, který je klíčový pro růst rostlin. Tohle množství zhruba odpovídá ztrátám živin, které se z Amazonie za rok odplaví s častými dešti a záplavami. Fosfor v saharském písku přitom pochází většinou z mrtvých mikrorganismů, které se tak podílejí na globálních cyklech živin.
Množství prachu, který se dostane z Afriky do Amazonie, zřejmě závisí na podmínkách v Sahelu, pásu polopouští, který lemuje jih Sahary. Když v Sahelu víc prší, tak se příští rok dostane do Amazonie méně prachu bohatého na živiny a naopak.
University of Maryland, Geophysical Research Letters