Prachový oblak svůj manévr kolem supermasivní černé díry překvapivě přežil

27.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Uprostřed naší Galaxie leží supermasivní černá díra o hmotnosti 4 milionů Sluncí. Kolem ní obíhá malá skupina jasných hvězd, a také záhadný prachový oblak známý pod označením G2. Astronomové měli v uplynulých několika letech příležitost sledovat jeho pohyb směrem k černé díře. K nejbližšímu přiblížení mělo podle předpovědi dojít v květnu 2014. 

Předpokládalo se, že slapové působení v této oblasti s velmi silným gravitačním polem, roztrhá oblak na kusy a roztáhne ho podél oběžné dráhy. Část hmoty mohla dokonce skončit ve chřtánu černé díry a způsobit její náhlé zjasnění.

Hostina, která se nekonala

Dosud nejlepší pozorování prachového oblaku G2 potvrzují, že v květnu 2014 skutečně prošel nejbližším bodem své dráhy kolem superhmotné černé díry v srdci naší Galaxie, a že tento „manévr“ přežil. Nové výsledky získané pomocí dalekohledu ESO/VLT navíc ukazují, že zřejmě nedošlo k významnému protažení objektu a že je tedy stále poměrně kompaktní. Zaznamenána nebyla ani žádná známka zvýšené aktivity černé díry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: ESO/A. EckartDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907