Pramáti podprsenka: Kus oblečení starý 532 let

16.11.2013 - Lucie Paseková

Historici odívání budou muset přepsat učebnice. Nález rakouských archeologů vyvrací dosud všeobecně přijímaný fakt, že je podprsenka vynálezem moderní doby. Na hradě Lengberg ve východním Tyrolsku byly totiž objeveny čtyři zachované podprsenky staré 532 let!

<p>Toto prádélko nalezené na hradě Lengberg nosily ženy již v 15. století.</p>

Toto prádélko nalezené na hradě Lengberg nosily ženy již v 15. století.


Reklama

Pomocí radiokarbonové metody vědci ověřili, že podprsenky skutečně pocházejí z 15. století, a zpřesnili datum jejich vzniku na rok 1480. Velice pravděpodobně však existovaly již nějakou dobu před tím, takže jejich historie se může psát už celých šest století.

Podprsenky spolu s dalšími více než 2 700 kusy oblečení ukrýval po dlouhá staletí tajný tunel pod zámeckou podlahou. Zachovaly se jen díky výjimečně suchým podmínkám. Vědci považují tento objev za přelomový – až dosud se totiž věřilo, že historie podprsenek sahá pouhých sto let zpátky. Objevené spodní prádlo však dokazuje, že již středověké ženy nosily podprsenky podobné těm dnešním. Módní kurátorka Hilary Davidsonová z Londýnského muzea konstatovala, že zvláště jeden z kousků „vypadá přesně jako moderní podprsenka“. Další nalezené doplňky pak vykazují od podprsenek, jak je známe dnes, jisté odlišnosti. „Dva exempláře dochované ve fragmentech vypadají jako kombinace podprsenky a krátké košile,“ uvedla archeoložka Beatrix Nutzová, která se tkaninami zabývala v rámci své disertační práce.

Stužka a dva kapesníčky

Jak vypadal mezistupeň mezi lengberskými podprsenkami a podprsenkami moderní doby, o tom písemné ani hmotné prameny neříkají téměř nic. Další významné mezníky historie této součásti spodního prádla tak můžeme vysledovat až ve století páry. První novodobé návrhy podobné dnešním podprsenkám se objevují v Severní Americe v polovině 19. století. Jeden z prvních oděvních kouzelníků Luman Chapman si svůj vynález s názvem „breast supporter“ nechal patentovat již v roce 1863. Jeho podprsenka však kýžený ohlas nevyvolala – zkrácený korzet se zdál ženám příliš nepohodlný. Během několika následujících desetiletí pak americká vláda registrovala více než 1 200 podobných patentů. Velkolepý úspěch zaznamenal však až patent z roku 1914, který odstartoval „podprsenkový boom“.

Za oficiální vynálezkyni novodobé podprsenky je považována příslušnice americké vyšší třídy Mary Phelps Jacobová. Ta prý jednoho dne před plesem po obléknutí nové večerní róby zjistila, že jí korzet vyčnívá z výstřihu a silné velrybí kostice pod slabou látkou prosvítají. Tak vzala stužku, dva hedvábné kapesníčky a několik mašlí a ušila si první novodobou podprsenku. Svůj model si 3. listopadu 1914 nechala patentovat a pod jménem Caresse Crosbyová začala s rozsáhlejší výrobou. Už v roce 1915 označil časopis The Lady tento kus spodního prádla za nezbytnou součást dámského oděvu.

Předčasně prodaný patent

Mary Phelps Jacobová po nějaké době na naléhání manžela svůj patent neuváženě prodala firmě na výrobu korzetů Warner Brother Corset Company za patnáct tisíc dolarů. A později svého rozhodnutí pravděpodobně trpce litovala. Investice do patentu se společnosti Warner Brother skutečně vyplatila – podprsenky slavily převratný úspěch a během následujících třiceti let vydělala společnost na jejich výrobě více než patnáct milionů dolarů.

TIP: V hlavní roli sukně: Oblíbený kus oděvu zdobil ženy i muže!

Inovace podprsenky pak následovaly v rychlém sledu. V roce 1935 zavedla společnost Warner Brother dodnes využívané označení košíčků A, B, C, D podle velikosti objemu a později také AA a DD. Módním výstřelkem 50. let se stala špičatá podprsenka, kterou proslavila Marilyn Monroe. Šedesátá léta přinesla slavnou Wonderbra s push-up efektem a v 70. letech se začalo s výrobou bezešvých podprsenek.

Jak se zrodily kalhotky

Mezi textilními nálezy rakouských archeologů na hradě Lengberg se objevily fragmenty dámských spodních kalhotek. I jim byla před tímto objevem přisuzována mnohem kratší historie. Jejich počátky vědci až dosud datovali do 18. století.

V Paříži si je v tomto období mohly dovolit jen dámy z vyšší společnosti. S postupem času se pak hlavními nositelkami kalhotek staly především jeptišky, baletky, prostitutky a malá děvčátka. Ke zkrácení původně dlouhých spodních kalhot prý přispěly pařížské kankánové tanečnice, které chtěly odhalit svá stehna. K masovému nošení kalhotek došlo až v druhé polovině 19. století spolu se zavedením jejich tovární výroby a následným zlevněním. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Globe media

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907