Prastará řeka: Africký veletok Nil vznikl asi před 30 miliony let

Řeka Nil se objevila ve stejné době, jako Etiopská vysočina ve východní Africe

13.11.2019 - Stanislav Mihulka



Nil je druhou nejdelší řekou světa. Protéká východní Afrikou, od jihu na sever a po 6 671 kilometrech ústí mohutnou říční deltou do Středozemního moře. Záplavy Nilu, které přinášejí úrodnou zeminu, daly vzniknout starověkému Egyptu a jeho monumentální civilizaci. Když ale na březích Nilu stanuli první Egypťané, řeka tam již protékala po velice dlouhou dobu.

Odborníci se již dlouhou dobu přou, jak starý Nil vlastně je. Doposud převažoval názor, podle kterého Nil vznikl asi před 6 miliony let výraznou změnou vodních toků v této části Afriky. Podle nového výzkumu mezinárodního týmu geologů se ale Nil objevil již asi před 30 miliony let, tedy ve třetihorách, v období oligocénu.

TIP: Planeta řek: Země je pokrytá řekami a potoky ve větší míře, než jsme mysleli

Vědci tvrdí, že se řeka Nil zformovala ve stejné době, kdy vznikla Etiopská vysočina. Ukázal to detailní průzkum složení a stáří sedimentů, které Nil přináší do delty a Středozemního moře, a jeho porovnání s vyvřelými horninami Etiopské vysočiny. V dnešní době tam pramení Modrý Nil, který představuje jednu z hlavních větví celého Nilu a přináší do řeky nejvíce vody a sedimentů.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci