Pravčická brána: Největší přírodní most Evropy

07.03.2014 - Marek Telička


Reklama

Jedním z největších klenotů rozsáhlého přírodního bohatství České republiky je bezesporu Pravčická brána – unikátní skalní most, největší útvar svého druhu v rámci celé Evropy. Tato formace je výsledkem miliony let trvajícího zvětrávání méně odolných vrstev. Nachází se v národním parku České Švýcarsko a lze bez přehánění říct, že je jakousi ikonou zdejší oblasti. Rozměry skalního mostu jsou úctyhodné. Rozpětí oblouku je u dna 26,5 m, otvor má výšku 16 m a vrcholová plošina brány se rýsuje 21 m nad jejím dnem. Výjimečnost Pravčické brány potvrdila i nominace do celosvětového klání o Sedm přírodních divů světa, kde byl ale skalní klenot Českého Švýcarska v „semifinále“ vyřazen. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejistá budoucnost? Ani po skončení karantény nejeví ekonomika žádné známky ozdravení.

Zajímavosti
Revue

Alžběta byla nejen věrně oddanou společnicí knížete, jeho ženou i rádkyní, přímluvkyní žádajících, ale také schopnou vůdkyní a bojovnicí, bez níž by se její muž kníže Bedřich v bouřlivé době konce 12. století jen těžko udržel na trůně.  

Historie

Vylovený první stupeň rakety Electron.

Vesmír

Vpravo jedna ze zkoumaných Da Vinciho kreseb.

Věda

Lemur kata (Lemur catta) je zřejmě nejznámějším druhem patřícím do čeledi denních lemurů. Tito lemuři žijí v jihozápadní části ostrova Madagaskar.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907