Když jsou volby na vážkách, hluboký hlas kandidáta je nepopiratelnou výhodou
Volební dramata nerozhodují ideje, vzhled, ani povaha, tedy pokud mají kandidáti ve volbách alespoň přibližně rovné šance a výsledky nejsou známé předem. Klíčová je hloubka hlasu.
Vědci tvrdí, že voliči mají sklon preferovat kandidáty s hlubším hlasem, i pokud jde o ženy. Není to přitom nějaké rozmar dnešní módy, ale v tomhle případě z nás promlouvají pravěké instinkty. Lidé s hlubokým hlasem totiž mají vyšší hladinu testosteronu, která znamená mohutnější svaly a agresivnější chování. A právě tohle jsou kvality vůdců které imponují lidské přirozenosti.
Badatelům to prozradil experiment se simulovanými volbami, ve kterých dobrovolníci volili kandidáty, jejichž volební projevy měly digitálně upravenou výšku hlasu. Kandidáti s hlubším hlasem měli u účastníků experimentu jednoznačně navrch.
Science News
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)