Pravidelná konzumace pálivých jídel snižuje riziko úmrtí

05.08.2015 - Stanislav Mihulka

Potvrdil to rozsáhlý výzkum zdraví a stravovacích návrhů Čínské akademie věd


Reklama

Tvrdí to studie z odborného lékařského časopisu British Medical Journal. Když si denně dopřáváte pálivé koření, tak podle ní celkově snižujete riziko, že zemřete. Podobný vztah vědcům vyšel i v případě úmrtí na konkrétní příčiny, například na rakovinu, infarkt i onemocnění dýchací soustavy.

Studii mají na svědomí vědci Čínské akademie věd, kteří využili data o téměř 500 tisících lidech ve věku 30 až 79 let. Všichni účastníci výzkumu vyplnili dotazník o svém zdraví, těle a pak o konzumaci pálivých jídel, červeného masa, zeleniny a alkoholu.

Badatelé před zpracováním dat vyloučili lidi s rakovinou, onemocněním srdce anebo cévní mozkovou příhodou. Zároveň ve výzkumu zohlednili faktory jako věk, manželský stav, dosažené vzdělání či tělesnou aktivitu.

Nakonec se ukázalo, že lidem, co si dají pálivé koření 1 až 2 do týdne, klesá pravděpodobnost úmrtí o 10 procent, zatímco milovníci pálivé kuchyně, co holdují pálivému koření 3 až 7 dní v týdnu, umírají o 14 procent méně. Budou pálivá jídla ve velkém doporučovat lékaři?

  • Zdroj textu:

    British Medical Journal

  • Zdroj fotografií: Michael Day / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907