Je Pražský hrad největším na světě? Co ho předčí?

11.10.2013 - Richard Guryča

Na otázku, který hrad je největší na světě, není jednoznačná odpověď. Diskuse se vedou například o tom, zda započítávat i vnější hradby či příkopy. Pražský hrad však určitě patří k těm největším


Reklama

Guinessova kniha rekordů řeší otázku největšího hradu poněkud šalamounsky: největším obývaným hradem je podle ní Windsor, zatímco největším historickým hradem je Pražský hrad, který svou rozlohou sídlo anglických králů předčí.

Rozloha Pražského hradu je úctyhodná. Na délku měří hradní areál 570 metrů, široký je 128 metrů a tisíc let jeho existence zanechalo v hradních budovách otisk téměř všech existujících architektonických slohů minulosti.

Opevnění na skalnatém ostrohu Praha vznikalo od devátého století. Za nejpravděpodobnějšího stavitele hradu považují historické prameny Spytihněva I., syna knížete Bořivoje. Tehdejší přemyslovské hradiště svojí rozlohou nepřesahovalo současné rozměry hradu a využívalo k obraně strategickou polohu na strmých svazích.

Každý další panovník přispíval k rozloze a majestátu hradu dalšími obrannými, obytnými i církevními stavbami. Kníže Václav zde například nechal vystavět rotundu svatého Víta.

Světská i duchovní moc

Sláva hradu nad Vltavou již byla nezpochybnitelná. Stal se sídlem knížat a králů, pražského biskupa, místem prvního kláštera a symbolem moci. Bazilika svatého Víta, postavená v jedenáctém století na místě někdejší rotundy, uchovávala relikvie světců. Duchovní význam hradu posilovalo i centrum vzdělanosti, soustředěné při klášteru.

Za vlády Karla IV. v polovině 14. století  se stal hrad sídlem panovníka Svaté říše římské a jeho důstojnost umocnila přestavba královského paláce, položení základů chrámu svatého Víta a posílení pevnostních prvků.

V období husitských válek neobývaný hrad do značné míry zpustl a někdejší lesk mu začala postupně navracet až dynastie Jagellonců, vládnoucí od roku 1483. Vyrostlo nové opevnění včetně obranných věží na severní straně. Vladislavský sál se stal největším světským klenutým sálem tehdejší Evropy.

TIP: Mýtický Vyšehrad: Historie legendárního pražského hradu

Přestavbu hradu do renesanční podoby zahájili Habsburkové. Vznikla Královská zahrada s letohrádkem, míčovnou či lvím dvorem. Rudolf II. vtiskl hradu charakter velkolepého sídla mocné říše. Války v sedmnácté století však přinesly další období úpadku hradu a další přestavba do podoby sídla zámeckého typu ho čekala až v druhé polovině 18. století. Výrazný otisk zanechal v areálu hradu slovinský architekt Josip Plečnik ve dvacátých letech minulého století.  Chrám svatého Víta byl pak dokončen až v roce 1929.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907