Před 28 lety při startu vybuchl raketoplán Challenger

28.01.2014 - Petr Broža, Tomáš Přibyl

Při havárii mise STS-51 zemřela celá posádka a NASA musela celý program letů raketoplánů přehodnotit


Reklama

Katastrofa raketoplánu Challenger se udála 28. ledna 1986, když se stroj rozpadl 73 sekund po startu. Zemřelo všech sedm členů posádky – výbuch byl tak silný, že znemožnil záchranu posádky. Určité indicie napovídají, že někteří členové posádky zemřeli až při nárazu zbytků kabiny na vodní hladinu. Příčinou havárie bylo vadné těsnění pravého přídavného motoru SBS. Motor následně narazil do externí nádrže s tekutým palivem.

Na palubě raketoplánu byla i první civilistka, resp. kosmický turista, Christa McAuliffeová. Byla vybrána z více jak 11 000 zájemců. Měla své žáky vyučovat přímo z oběžné dráhy prostřednictvím televizního přenosu. A protože její přítomnost na palubě budila mimořádnou pozornost, měl start Challengeru více diváků, než bylo na tu dobu běžné.

Pomocné motory SRB se už dlouho označovaly za Achillovu patu raketoplánů – a právem. Vždyť ze 24 startů uskutečněných od dubna 1981 do ledna 1986 se netěsnost jejich spojů vyskytla u neuvěřitelných 14 letů! Jenže místo aby se zodpovědní činitelé z těchto problémů poučili, naopak se uklidňovali, že není důvod k panice – přesně podle hesla: „Vydrželo to minule, vydrží to příště.“

Foto: Wikipedie

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907