Před rokem vybuchl nad meteor nad Čeljabinskem. Napáchal řadu škod

14.02.2014 - Petr Broža

Před rokem, 15. února 2013, udeřil v blízkosti ruského města Čejlabinsk neočekávaně meteor. Jeho výbuch vyrážel okna a zranil na tisíc lidí


Reklama

Meteor, který byl natolik malý, aby jej nikdo nemohl pozorovat předem, ale natolik velký, aby způsobil rozsáhlé škody, rozjasnil oblohu více než Slunce. Některým lidem toto jasné světlo dokonce poškodilo zrak. Díky mobilním telefonům a kamerám v automobilech, z nichž byla posléze analyzována videa, bylo možno o meteoru následně zjistit řadu informací.

Podle následných měření měl velikost 19 metrů, hmotnost okolo 12 tisíc tun (více než Eifellova věž) a do atmosféry vlétl rychlostí 69 000 km/h. Výbuch nastal ve výšce 29,7 kilometrů a rázová vlna vyrazila okna budov v okolí desítek kilometrů. Odhadovaná síla výbuchu činila 500 kilotun TNT, což je zhruba 20× tolik, co jaderná bomba z Hirošimy. Od výbuchu Tunguzského meteoru šlo o největší přírodní objekt, který vnikl do naší atmosféry.

TIP: Proč nikdo neviděl Čeljabinský meteoroid? Hrozí nám něco podobného znovu?

Na zem dopadla řada úlomků, které pokryly oblast o průměru několika desítek kilometrů. Největší úlomek spadl do jezera Čerbakul: má hmotnost šest set kilogramů a měří půl metru.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Pláž v městečku Key West se nachází v těsné blízkosti vojenské základny.

Cestování

Král Hollywoodu prožil lásku, kterou ukončila až smrt.

Historie

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.

Vesmír

Dlouhodobý pokus se samečky zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) ukázal, že ptáci se zpěvu nejen učí, ale do značné míry jej mají zakódovaný v genech.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907