Předpověď počasí na mladé Zemi: Zamračeno, bude pršet železo

03.03.2015 - Stanislav Mihulka

Experimentální srážky extrémně rychle letících kovů na zařízení Z-Machine prozradily, že na vznikající planetě Zemi pršelo železo


Reklama

Když před čtyřmi a půl miliardami let vznikala naše planeta, tak se do ní nejspíš strefovalo hodně meteoritů a planetek se spoustou železa a dalších kovů. Vědci měli za to, že se tahle tělesa prostě pod dopadu roztavila a vtekla do vznikajícího zemského jádra.

Richard Kraus z kalifornských laboratoří Lawrence Livermore National Laboratory a jeho kolegové se s tím ale nespokojili a chtěli zjistit, jak se vlastně železo chová za tak extrémních podmínek, jako je srážka meteoritu s planetou.

Srážka s meteoritem v laboratoři

Nejprve zalitovali, že nemohou srazit planetu s ohromným meteoritem. Na to by jim asi nikdo nedal peníze. Pak se rozhodli, že to zkusí alespoň v malém měřítku. Použili k tomu zařízení Z-Machine ze Sandia National Laboratory v Albuquerque, Nové Mexiko, které dovede v mohutných magnetických polích urychlit kousky kovu na extrémní rychlosti. Připravili si malý vzorek železa a ten pak ostřelovali plátky hliníku, řítícími se rychlostí přes 50 tisíc kilometrů za hodinu. Když došlo ke srážce, tak fascinovaní experimentátoři pozorovali, jak se železo vypaří a pak prší zpátky.

Kraus a spol. zjistili, že se železo vypaří mnohem snadněji, než si odborníci až doteď mysleli. Z jejich experimentu vyplývá, že se dávné meteority po srážce se Zemí kompletně vypařily a železo a spolu s ním i další kovy pak v pekelném dešti pršely zpátky na povrch mladičké planety. Právě díky tomu dneska nacházíme tolik zajímavých kovů i v blízkosti zemského povrchu.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Nature Geoscience

  • Zdroj fotografií: Sandia Labs

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907