Přehlídka horkovzdušných balónů rozlítila čínské úřady

08.08.2015 - Martin Reichman

Na čtyři dny se anglický Bristol proměnil v Mekku balónového létání. Od čtvrtka do neděle zde probíhá 37. Mezinárodní festival horkovzdušných balónů. Hned první den akce nebe nad jihozápadní Anglií zaplnila více než stovka horkovzdušných krasavců všech barev velikostí a tvarů. O největší rozruch se ale postaral balón stylizovaný do obří tibetské vlajky.

Reakce úřadů na sebe nenechala dlouho čekat a prostřednictvím ambasády čínské úřady požadovaly stažení tibetského balónu pojmenovaného „Tashi“ (v překladu mnoho štěstí). Štěstí či možná zdravý rozum balónu ale naštěstí přál a mohl tak vzlétnout a představit se na této velkolepé přehlídce. Majitel balónu Heaven Crawley zprávu o protestu čínských úřadů přešel s lakonickým klidem, ostatně jak sám poznamenal, není pro něj zájem Číny ničím novým. Stejné pozdvižení jeho balón vyvolal i minulý týden ve Francii.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Bristol International Balloon FiestaReklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907