Venturi: Překoná rekordní elektromobil 700 km/h?

03.05.2013 - Jan Fiala

Když se řekne elektromobil, asi se vám vybaví spíš „pojízdné nákupní tašky“, než superauta, která jezdí dvakrát rychleji, než Formule 1

<p>Nešťastný plaz havárii letadla přežil, o něco později ho však záchranáři zabili mačetou.</p>

Nešťastný plaz havárii letadla přežil, o něco později ho však záchranáři zabili mačetou.


Reklama

Vše začalo v roce 1899, kdy Belgičan Camille Jenatzy se svým tehdy převratným torpédovitým elektromobilem La Jamais Contente (Věčně nespokojená) poprvé překonal rychlost 100 km/h. Tehdy naposledy překonal rekordní elektromobil své současníky se spalovacími motory.

Dnes vozy na elektřinu přitahují pozornost spíše díky šetrnosti a čistotě provozu a mnozí je vnímají jako cestu, kam se bude ubírat budoucnost osobní přepravy. Součástí předvoje, který prošlapává cestu vpřed v této oblasti, je společnost Venturi, která má s Jenatzym, přezdívaným Rudý ďábel, překvapivě mnoho společného. Především, vozy Venturi pocházejí z Francie, kde Jenatzy provozoval svou společnost na výrobu elektromobilů. Rekordní automobily Venturi také nesou jméno La Jamais Contente, právě aby uctily svého předchůdce. Zatřetí, lámání rekordů je stále, stejně jako v předminulém století, motivováno snahou prodat více běžných, nerekordních elektromobilů a zdokonalit technologii jejich výroby.

V roce 2010 nastavil vůz Venturi VBB-2.5 současný rekord pro elektromobil s rychlostí 495 km/h. V kokpitu skořepiny z uhlíkových vláken tehdy seděl Roger Schroer. Letos v září se s novým modelem VBB-3 pokusí překonat 640 km/h a v roce 2015 700 km/h.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Venturi

  • Zdroj fotografií: Venturi, WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907