Venturi: Překoná rekordní elektromobil 700 km/h?

03.05.2013 - Jan Fiala

Když se řekne elektromobil, asi se vám vybaví spíš „pojízdné nákupní tašky“, než superauta, která jezdí dvakrát rychleji, než Formule 1

<p>Nešťastný plaz havárii letadla přežil, o něco později ho však záchranáři zabili mačetou.</p>

Nešťastný plaz havárii letadla přežil, o něco později ho však záchranáři zabili mačetou.


Reklama

Vše začalo v roce 1899, kdy Belgičan Camille Jenatzy se svým tehdy převratným torpédovitým elektromobilem La Jamais Contente (Věčně nespokojená) poprvé překonal rychlost 100 km/h. Tehdy naposledy překonal rekordní elektromobil své současníky se spalovacími motory.

Dnes vozy na elektřinu přitahují pozornost spíše díky šetrnosti a čistotě provozu a mnozí je vnímají jako cestu, kam se bude ubírat budoucnost osobní přepravy. Součástí předvoje, který prošlapává cestu vpřed v této oblasti, je společnost Venturi, která má s Jenatzym, přezdívaným Rudý ďábel, překvapivě mnoho společného. Především, vozy Venturi pocházejí z Francie, kde Jenatzy provozoval svou společnost na výrobu elektromobilů. Rekordní automobily Venturi také nesou jméno La Jamais Contente, právě aby uctily svého předchůdce. Zatřetí, lámání rekordů je stále, stejně jako v předminulém století, motivováno snahou prodat více běžných, nerekordních elektromobilů a zdokonalit technologii jejich výroby.

V roce 2010 nastavil vůz Venturi VBB-2.5 současný rekord pro elektromobil s rychlostí 495 km/h. V kokpitu skořepiny z uhlíkových vláken tehdy seděl Roger Schroer. Letos v září se s novým modelem VBB-3 pokusí překonat 640 km/h a v roce 2015 700 km/h.

  • Zdroj textu:

    Venturi

  • Zdroj fotografií: Venturi, Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Věda

Jed Giulie Tofany prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. Kateřina Medicejská (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.

Zajímavosti

Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.

Vesmír

Základní jednotkou je u dželad „rodina“ tvořená jedním samcem a několika samicemi

Příroda

Legendární německé „hakly“ našly uplatnění i v poválečné čs. armádě. Na snímku rekonstrukce bojů.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907