Venturi: Překoná rekordní elektromobil 700 km/h?

03.05.2013 - Jan Fiala

Když se řekne elektromobil, asi se vám vybaví spíš „pojízdné nákupní tašky“, než superauta, která jezdí dvakrát rychleji, než Formule 1

<p>Nešťastný plaz havárii letadla přežil, o něco později ho však záchranáři zabili mačetou.</p>

Nešťastný plaz havárii letadla přežil, o něco později ho však záchranáři zabili mačetou.


Reklama

Vše začalo v roce 1899, kdy Belgičan Camille Jenatzy se svým tehdy převratným torpédovitým elektromobilem La Jamais Contente (Věčně nespokojená) poprvé překonal rychlost 100 km/h. Tehdy naposledy překonal rekordní elektromobil své současníky se spalovacími motory.

Dnes vozy na elektřinu přitahují pozornost spíše díky šetrnosti a čistotě provozu a mnozí je vnímají jako cestu, kam se bude ubírat budoucnost osobní přepravy. Součástí předvoje, který prošlapává cestu vpřed v této oblasti, je společnost Venturi, která má s Jenatzym, přezdívaným Rudý ďábel, překvapivě mnoho společného. Především, vozy Venturi pocházejí z Francie, kde Jenatzy provozoval svou společnost na výrobu elektromobilů. Rekordní automobily Venturi také nesou jméno La Jamais Contente, právě aby uctily svého předchůdce. Zatřetí, lámání rekordů je stále, stejně jako v předminulém století, motivováno snahou prodat více běžných, nerekordních elektromobilů a zdokonalit technologii jejich výroby.

V roce 2010 nastavil vůz Venturi VBB-2.5 současný rekord pro elektromobil s rychlostí 495 km/h. V kokpitu skořepiny z uhlíkových vláken tehdy seděl Roger Schroer. Letos v září se s novým modelem VBB-3 pokusí překonat 640 km/h a v roce 2015 700 km/h.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Venturi

  • Zdroj fotografií: Venturi, Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907