Překvapení: Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje. Obrovská bouře utichá?

18.05.2014 - Petr Broža

Poznávací značka Jupitera, Velké rudá skvrna, se zmenšuje. Tato rotující anticyklóna se zmenšila na dosud nejmenší pozorovanou velikost. Co to znamená?


Reklama

Pozorování teleskopu Hubble potvrdilo dřívější pozorování, z nichž vyplývá, že se Velká rudá skvrna na Jupiteru postupně zmenšuje. Nyní má průměr jen okolo 16 tisíc kilometrů.

Podle historických záznamů vyplýná, že skvrna měla na konci 19. století průměr v delším směru okolo 40 tisíc kilometrů. Sondy Voyager 1 a 2 změřili její průměr v roce 1979 jen 23 tisíc kilometrů. V roce 1995 pak Hubble naměřil jen 20 800 km. A podle fotografie z roku 2009 pak měla jen 17 800 km.

Od počátku roku 2012 začali Velkou rudou skvrnu sledovat amatérští astronomové, kteří odhalili, že se v delším směru skvrna zmenšuje zhruba o 950 km ročně. Z původní elipsy se tak stává téměř kruh. Rudá barva navíc postupně bledne, takže amatérští astronomové mají stále větší potíže ji ve slabším dalekohledu vidět.

Je možné, že populární rudá bouře na Jupiteru utichá. Známá je přitom už více než 400 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907