Překvapení mezi šelmami: Vlci jsou v řešení problémů lepší než psi

21.09.2015 - Stanislav Mihulka

Ochočení psů mělo zásadní vliv na jejich vytrvalost v řešení problémů


Reklama

Lidé bývají u vytržení, jak jsou psi, neboli ochočení vlci, chytří. Jenže zdání klame. Podle nového výzkumu psi zřejmě ztratili některé schopnosti pro řešení problémů, právě kvůli ochočení. A vlci tyto schopnosti stále mají.

Přišla na to Monique Udellová z Oregonské státní univerzity, kterou zaujalo, že když psi nevědí jak dál, tak mají sklon obracet se na své majitele, se zřetelnou prosbou o pomoc. Udellová proto uspořádala experimenty, kterých se zúčastnilo 10 psů se svými majiteli, 10 psů z útulku a 10 vlků, kteří byli vychováni lidmi.

V experimentu šlo o získání voňavého pamlsku z plastové nádoby, jejíž otevření vyžadovalo trochu úsudku a šikovnosti. V testu neuspěl jediný pes v lidském vlastnictví, z psů v útulku to dokázal jediný, ale vlků to svedlo osm z deseti. Když Udellová pokus zopakovala s tím, že psy doprovázeli jejich majitelé, nemělo to na úspěšnost psů téměř žádný vliv.

Nádoby byly navrženy tak, že by je měl otevřít každý pes nebo vlk. Vlci ale byli mnohem motivovanější a prokázali velkou vytrvalost. Psi se naproti tomu velmi rádi obraceli o pomoc ke svým pánům, i když jim to nebylo nic platné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, Biology Letters

  • Zdroj fotografií: Taral Jansen / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír
Historie

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje

Válka

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907