Překvapení! Pluto má modrou oblohu podobně jako Země

09.10.2015 - Martin Reichman


Reklama

Tohle asi čekal málokdo. Nové snímky zaslané sondou New Horizons ukazují, že obloha na Plutu je podobně modrá, jako ta pozemská. Mohou za to částečky tholinů - heteropolymerních organických sloučenin, vznikajících při ozařování směsi dusíku a dalších organických látek slunečním zářením. Zbarvení oblohy na Plutu tak funguje na podobném principu jako na Zemi. Podle vědců mají tholiny barvu šedou nebo načervenalou. Tholiny se pravděpodobně nacházely i na rané Zemi a nacházejí se i na Neptunově měsíci Tritonu a Saturnově Titanu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JHUAPL/SwRI

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907