Desítky milionů let staré kosti mohou obsahovat nečekané věci
Ve fosilních zbytcích se s trochou snahy dají objevit podivuhodné věci. Potvrzuje to i nedávný objev překvapivě zachovalých cév v kosti dinosaura ze skupiny hadrosaurů druhu Brachylophosaurus canadensis, který běhal před 80 miliony let na území dnešní Montany.
Vědci pečlivě rozebrali kousek kosti z nohy brachylophosaura a prozkoumali ho moderními analytickými metodami. Povedlo se jim objevit několik proteinů včetně myosinu, který se vyskytuje v buňkách hladkého svalstva, tvořících stěny cév.
Správnost svých závěrů badatelé potvrdili tím, že stejný postup zopakovali s kostmi dnešních dinosaurů, jako jsou slepice nebo pštrosi. Nakonec dospěli ke stejným výsledkům, jak u fosilního, tak i u současného materiálu.
North Carolina State University, Journal of Proteome Research
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)