Překvapení v experimentu: Jed homolic uspal myši na pět hodin

28.07.2015 - Stanislav Mihulka

Mořští zabijáci homolice využívají jedy se zajímavými účinky


Reklama

Homolice jsou plži horkých moří s krásnými ulitami, které provází pověst zabijáků se smrtící směsí jedů. Jak už to chodí u jedovatých organismů, i homolice jsou nebezpečné a zároveň velmi zajímavé pro farmaceutický výzkum.

Vědci nedávno z jedu homolic Conus araneosus izolovali několik nových toxických peptidů konotoxinů, z nichž si pět hned vyzkoušeli na myších. Čtyři z nich neměli na myši žádný vliv, ale ten pátý po vpíchnutí uspal pokusné myši na několik hodin.

Překvapivý objev ihned zaujal odborníky. Autoři doufají, že se teď rozšíří možnosti terapeutického využití konotoxinů a třeba z tohoto konotoxinu vzniknou nové léky na poruchy spánku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science, Toxicon

  • Zdroj fotografií: Jan Delsing / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907