Překvapení v experimentu: Jed homolic uspal myši na pět hodin

28.07.2015 - Stanislav Mihulka

Mořští zabijáci homolice využívají jedy se zajímavými účinky


Reklama

Homolice jsou plži horkých moří s krásnými ulitami, které provází pověst zabijáků se smrtící směsí jedů. Jak už to chodí u jedovatých organismů, i homolice jsou nebezpečné a zároveň velmi zajímavé pro farmaceutický výzkum.

Vědci nedávno z jedu homolic Conus araneosus izolovali několik nových toxických peptidů konotoxinů, z nichž si pět hned vyzkoušeli na myších. Čtyři z nich neměli na myši žádný vliv, ale ten pátý po vpíchnutí uspal pokusné myši na několik hodin.

Překvapivý objev ihned zaujal odborníky. Autoři doufají, že se teď rozšíří možnosti terapeutického využití konotoxinů a třeba z tohoto konotoxinu vzniknou nové léky na poruchy spánku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science, Toxicon

  • Zdroj fotografií: Jan Delsing / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907