Překvapení v geofyzice. Magnetické pole Země zestárlo o stovky milionů let

31.07.2015 - Stanislav Mihulka

Tedy obrazně řečeno. Vědci výrazně posunuli odhad stáří magnetického pole Země, dál do minulosti


Reklama

Od roku 2010 odhadovali vědci stáří magnetického pole Země na 3,45 miliardy let. Lidé zodpovědní za tento odhad teď ale museli přiznat, že se zmýlili a ve světle nově získaných dat tvrdí, že magnetické pole naší planety je vlastně mnohem starší, přes 4 miliardy let.

Existence magnetického pole planety přitom výrazně ovlivňuje její obyvatelnost. Chrání planetu před slunečním větrem, proudem nabitých energetických částic, které vyzařuje místní hvězda. Bez ochrany magnetického štítu by planeta postupně přicházela o lehké chemické prvky a sloučeniny, včetně vody.

Magnetické pole Země úzce souvisí s deskovou tektonikou, čili s pohyby tektonických na povrchu planety. Proto je zajímavé zjistit, kdy se vlastně zemské magnetické pole spustilo. Vědci dospěli ke změně názoru po analýze známých prastarých krystalů zirkonu z lokality Jack Hills v Západní Austrálii, které obsahují nepatrné kousky magnetitu. Z těchto kousků pak lze technologicky náročným postupem vyčíst, jak silné bylo na Zemi magnetické pole v době vzniku analyzovaného krystalu.

  • Zdroj textu:

    University of Rochester, Science

  • Zdroj fotografií: Michael Osadciw / University of Rochester.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907