Podle odborníků je pro záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu velmi cenný každý jeho objev v přírodě
Velemlok čínský (Andrias davidianus) z čínských potoků a jezer je největším mlokem na světě. Ve své domovině jsou extrémně ohrožení, mnoho jich už nezbývá, a každý objevený jedinec je pro vědce nesmírně cenný.
V jihozápadní Číně nedávno objevili jedince, jehož délka činila 1,4 metru. Ohromný obojživelník váží 47 kilogramů a odborníci ho podezřívají, že mu jen kolem 200 let. V zajetí se přitom dožívají sotva padesáti.
Nalezený velemlok není největší v historii. Už jsme viděli velemloky o délce 1,8 metru, jejich larvy přitom dosahují délky jen pár centimetrů. I tak ale rychle nalezl uplatnění. Teď už žije ve výzkumné stanici ochrany přírody, kde ho využijí ve výzkumu.
IFL Science, People’s Daily Online
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)