Překvapení v jeskyni: Ohromný velemlok šokoval nálezce v JZ Číně

18.12.2015 - Stanislav Mihulka

Podle odborníků je pro záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu velmi cenný každý jeho objev v přírodě


Reklama

Velemlok čínský (Andrias davidianus) z čínských potoků a jezer je největším mlokem na světě. Ve své domovině jsou extrémně ohrožení, mnoho jich už nezbývá, a každý objevený jedinec je pro vědce nesmírně cenný.

V jihozápadní Číně nedávno objevili jedince, jehož délka činila 1,4 metru. Ohromný obojživelník váží 47 kilogramů a odborníci ho podezřívají, že mu jen kolem 200 let. V zajetí se přitom dožívají sotva padesáti.

Nalezený velemlok není největší v historii. Už jsme viděli velemloky o délce 1,8 metru, jejich larvy přitom dosahují délky jen pár centimetrů. I tak ale rychle nalezl uplatnění. Teď už žije ve výzkumné stanici ochrany přírody, kde ho využijí ve výzkumu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, People’s Daily Online

  • Zdroj fotografií: muzina_shanghai /FlickrDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907