Překvapení v oceánu. Vědci objevili první teplokrevnou rybu

15.05.2015 - Stanislav Mihulka

První známou kompletně teplokrevnou rybou je leskyně skvrnitá z hlubokých chladných vod oceánu


Reklama

První známou kompletně teplokrevnou rybou je zajímavá leskyně skvrnitá (Lampris guttatus). Ryby jsou většinou kompletně studenokrevné, i když u některých druhů ryb vznikla částečná teplokrevnost. Platí to například o tuňácích, kteří si udržují některé svaly vyhřívané na určitou teplotu.

Leskyně je ale doopravdy kompletně teplokrevná, což ji poskytuje nemalou výhodu v chladných hlubinách oceánu, kde žije. Díky tomu se mohou v chladné vodě rychle pohybovat a také pohotově reagovat. Ostře vidí a svižně pronásledují svoji kořist. Většina dravců ve zdejším prostředí na něco takového nemá energii, a proto musejí sedět na jednou místě a čekat na kořist, přičemž ji mohou lákat třeba podmanivými světelnými efekty.

O životě leskyní se toho zatím moc neví. Na první pohled zaujmou blyštivým vzhledem. Mají tvar disku, dorůstají délky až 2 metry a váhy kolem 270 kg. Zřejmě obývají hloubky 50 až 500 metrů a možná loví i hlouběji, přičemž si pochutnávají asi hlavně na hlavonožcích. Žijí na mnoha místech po celém světě a rybáři je často loví jako nezamýšlenou, ale docela vítanou kořist. 

  • Zdroj textu:

    NOAA National Marine Fisheries Service, Science, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: NOAA Fisheries/Southwest Fisheries Science Center

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907