Překvapivá recyklace: LEDky vytvořené z potravinářského odpadu

14.10.2015 - Stanislav Mihulka

Odpad z výroby jídel a nápojů by mohl nalézt zajímavé využití při výrobě diod emitujících světlo


Reklama

Diody emitující světlo, čili LEDky, jsou polovodičové elektronické součástky, které nás obklopují v mnoha různých aplikacích. Na Univerzitě v Utahu vymysleli postup, jak vyrobit LEDky z odpadu při výrobě jídla a nápojů.

LEDky mohou být vyrobeny z rozmanitých materiálů, mimo jiné i z uhlíkových teček, což jsou vlastně nanokrystaly z uhlíku, které jsou schopné kvalitně zářit. Uhlíkové tečky jsou oproti jiným materiálům v LEDkách méně toxické a lépe se snášejí s živými tkáněmi, což je předurčuje k mnoha zajímavým aplikacím.

V Utahu vyrobili uhlíkové tečky pro LEDky ze zbytků jídla, jako jsou třeba drobky z tortil. Udělat LEDky z odpadu prý není vůbec snadné, odpad je ale prakticky zadarmo a bylo by skvělé vyrábět tímhle stylem LEDky ve velkém.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Utah, Physical Chemistry Chemical Physics

  • Zdroj fotografií: Prashant Sarswat / University of Utah

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907