Překvapivá recyklace: LEDky vytvořené z potravinářského odpadu

14.10.2015 - Stanislav Mihulka

Odpad z výroby jídel a nápojů by mohl nalézt zajímavé využití při výrobě diod emitujících světlo


Reklama

Diody emitující světlo, čili LEDky, jsou polovodičové elektronické součástky, které nás obklopují v mnoha různých aplikacích. Na Univerzitě v Utahu vymysleli postup, jak vyrobit LEDky z odpadu při výrobě jídla a nápojů.

LEDky mohou být vyrobeny z rozmanitých materiálů, mimo jiné i z uhlíkových teček, což jsou vlastně nanokrystaly z uhlíku, které jsou schopné kvalitně zářit. Uhlíkové tečky jsou oproti jiným materiálům v LEDkách méně toxické a lépe se snášejí s živými tkáněmi, což je předurčuje k mnoha zajímavým aplikacím.

V Utahu vyrobili uhlíkové tečky pro LEDky ze zbytků jídla, jako jsou třeba drobky z tortil. Udělat LEDky z odpadu prý není vůbec snadné, odpad je ale prakticky zadarmo a bylo by skvělé vyrábět tímhle stylem LEDky ve velkém.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Utah, Physical Chemistry Chemical Physics

  • Zdroj fotografií: Prashant Sarswat / University of Utah

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907