Překvapivě lidští. Koně se dovedou tvářit mnoha různými způsoby

21.08.2015 - Stanislav Mihulka

Koně mají ve tváři k dispozici 17 různých pohybů


Reklama

Jako lidé se považuje za přeborníky ve vyjadřování emocí tváří a v této disciplíně máme sklon hledět na jiná zvířata z patra. Postupně se ale ukazuje, že zvířata mají mnohem pestřejší zásobu výrazů tváře, než jsme si mysleli.

Nedávno vyšlo najevo, že koně, které známe už tisíce let, používají ke komunikaci rozmanité výrazy svého obličeje. Koňská tvář je od té lidské dost odlišná a nerozumíme ji tak dobře, jako třeba šimpanzí nebo gorilí tváři. Přesto se ale koňské výrazy těm lidským překvapivě podobají.

Vypadá to, že koně mají k dispozici 17 různých pohybů ve tváři, zatímco lidé 27, šimpanzi 13, psi 16 a kočky 21.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Squeezyboy / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907