Překvapivě lidští. Koně se dovedou tvářit mnoha různými způsoby

21.08.2015 - Stanislav Mihulka

Koně mají ve tváři k dispozici 17 různých pohybů


Reklama

Jako lidé se považuje za přeborníky ve vyjadřování emocí tváří a v této disciplíně máme sklon hledět na jiná zvířata z patra. Postupně se ale ukazuje, že zvířata mají mnohem pestřejší zásobu výrazů tváře, než jsme si mysleli.

Nedávno vyšlo najevo, že koně, které známe už tisíce let, používají ke komunikaci rozmanité výrazy svého obličeje. Koňská tvář je od té lidské dost odlišná a nerozumíme ji tak dobře, jako třeba šimpanzí nebo gorilí tváři. Přesto se ale koňské výrazy těm lidským překvapivě podobají.

Vypadá to, že koně mají k dispozici 17 různých pohybů ve tváři, zatímco lidé 27, šimpanzi 13, psi 16 a kočky 21.

  • Zdroj textu:

    Science News, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Squeezyboy / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907