Přelomové video: Rozluštěna záhada kulového blesku?

30.01.2014 - Jan Miklín

Kulový blesk je obestřen mnohými tajemstvími a legendami. Přestože se jím vědci zabývají dlouhá léta, fyzikální vysvětlení tohoto jevu je stále nejasné. Pomoci v poznání záhadného blesku by mohlo nové video čínských vědců


Reklama

Jedním z důvodů naší neznalosti kulového blesku je jeho nepolapitelnost. Objevuje se náhle a vydrží po dobu sotva několika vteřin. Přestože kulový blesk za svůj život uvidí údajně jeden člověk z tisíce, fotografií existuje jen pár a většinou jde o náhodné „cvaky.“ O to větší štěstí měli v polovině roku 2012 čínští vědci, kteří nyní publikovali svou studii v prestižním fyzikálním časopise.

Blesk živený zemí

K výzkumu bouřek se běžně používají vysokorychlostní kamery, schopné pořizovat několik tisíc snímků za vteřinu, a právě takovou – spolu s optickým spektrometrem – měli spuštěnou  Ťien-jung Cchen, Pching Jüan a S’-min Süe z Northwest Normal University v Langzhou. Původně se vydali na „lov“ klasických blesků na jedno z osvědčených míst, ale těsně před desátou večer jim mimořádně přálo štěstí.

Přímo v záběru spuštěné kamery, necelý kilometr od stanoviště vědců, se po úderu blesku do země objevil kulový útvar. Svítící koule uletěla asi deset metrů a výzkumníci ji snímali asi sekundu a půl; samotnou explozi se již zachytit nepodařilo. Právě detailní záběry pomohly odhalit mnohá tajemství. Co se tedy vědci dozvěděli?

Emisní stopy křemíku, železa a vápníku (tedy hlavních složek půdy) potvrzují jednu z teorií původu kulového blesku, a to že hlavním zdrojem energie je půda rozžhavená úderem normálního blesku. Zajímavý je také fakt, že se emisní čáry dusíku a kyslíku pohybovaly vyšší rychlostí, než zbylé: to nasvědčuje existenci dvou zdrojů záření. Přesnou teplotu se ze záznamu nepodařilo určit, měla by však být výrazně nižší než v klasickém blesku. Jak vidno, nějaká tajemství si záhadný útvar ještě zachoval… 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907