Při důlním neštěstí v JAR vznikla toxická „zlatá řeka“: Je vidět dokonce i z vesmíru

Satelitní snímky pořízené po ničivé důlní katastrofě v Jižní Africe odhalily „zlatou řeku“. Podle odborníků je pravděpodobné, že ji tvoří bahno a vysoce toxické kaly

09.11.2022 - Stanislav Mihulka



Letos 11. září došlo v jihoafrickém Jagersfonteinu ke zhroucení přehrady u diamantového dolu. Došlo k uvolnění značného množství vytěžené hlušiny a k záplavě, která se prohnala městečkem i okolní krajinou. Podle dostupných informací si neštěstí vyžádalo přibližně 40 zraněných a 3 lidé zemřeli.

„Důlní“ záplava způsobila i značné škody na majetku. Spláchla desítky domů, věže mobilích sítí, silnice, znečistila pitnou vodu a odnesla stovky kusů dobytka. Vznikla celá mohutná řeka, která se zlatavě blyští na satelitních snímcích. Neobsahuje ale zlato, nýbrž velké množství bahna, v němž je pravděpodobně i spousta vysoce toxických látek.

Záplava toxické hlušiny

Hlušina, kterou spláchla voda ze zhroucené přehrady, obvykle obsahuje kovy, často toxické, jako je například měď, rtuť nebo kadmium. Bývají tam i další nebezpečné látky, počínaje ropou až po kyselinu sírovou a kyanid, s nimiž v řadě případů těžaři pracují a nedovedou je bezezbytku odstranit.

TIP: Zlato proti přírodě: Dolování zlata likviduje pralesy v Peru

Na satelitních snímcích je patrné, že záplava s hlušinou vytvořila masivní, 1,6 kilometru širokou vlnu, která zasáhla nedalekou přehradu Walwas a řeku Prosesspruit. Tok této řeky se v některých místech rozšířil, zřejmě v důsledku eroze. „Zlatá“ řeka podle odborníků brzy opět zanikne. Nánosy hlušiny v horkém klimatu rychle vyschnou a začnou se drolit. Buď je odnese vítr nebo smyje déšť. Odhady ekologických dopadů zatím známé nejsou. 

Srovnávací snímky stejné oblasti pořízené satelitem Landsat 9 (foto: NASA Earth Observatory, Lauren DauphinCC BY-SA 4.0)


Další články v sekci