Příběh fotografie: Dívky s květy z ostrova Madagaskar

11.04.2013 - Miloš a Kateřina Motani


Reklama

Jsme na cestě již čtvrtý týden. Za sebou máme náročnou cestu napříč divokým Madagaskarem. Z Morondavy se drkotáme celé dva dny po prašné cestě, přejíždíme časté díry a hluboké vyjeté koleje, dva náročné přívozy přes řeku, do toho rozžhavené slunce a šílené vedro. Našim cílem je úchvatná vzdálená skalnatá oblast Tsingy de Bamaraha. Konečně jsme na místě. Schyluje se pomalu k západu.

TIP: Madagaskarský Národní park Tsingy: Podmanivost kamenných jehel

V tom si všímáme kvetoucích keřů. Červená zem je posypaná velkými žlutobílými květy. Zvedáme jeden upadlý kvítek. V tom se k zemi sklání drobné ruce malgaškých dětí. Dívky i kluci nám kvítky o překot podávají a další si strkají do vlasů. V tuto chvíli víme, že cesta sem – těch 200 kilometrů drkotání od hlavní cesty – se vyplatilo. Madagaskar je divoký, plný smíchu – a také lidské něžnosti.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Miloš a Kateřina Motani

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907