Příbuzní v říši šelem: Jak probíhaly lví migrace?

27.07.2014 - Zuzana Teličková

Ze společného lvího předka se oddělilo a vyvinulo několik populací. Příbuzenské vztahy mezi africkými a asijskými králi zvířat vypátrala nová studie


Reklama

Zdá se, že tým doktora Rosse Barnetta z britské Durham University odhalil velkou část pravdy o vývoji a migraci lvů. Vědci izolovali mitochondriální DNA ze lvích exemplářů uchovávaných v mnoha světových muzeích. Vzorky zahrnovaly DNA různých poddruhů včetně již vyhynulých severoafrických lvů berberských, lvů indických, šelem žijících dříve v Íránu a také poddruhů ze střední a západní Afriky.

Překvapivé vztahy

Studie odhalila, že společný předek dnešních lvů žil před asi 124 000 let. Právě v té době se začaly vyvíjet různé populace. Lvi přebývající na jihu a východě kontinentu se začali oddělovat od těch na západě a severu. Toto rozdělení už zůstalo zachováno a genetická výbava obou skupin je dodnes různá. Asi před 51 000 let začal kontinent vysychat a expandující Sahara oddělila lvy na severu a západě. Před 21 000 let lvi vyrazili z Afriky a jejich postup pokračoval až do Indie. Mnohem později, asi před 5 000 let opustila Afriku další skupina lvů. Ti směřovali do dnešního Íránu a dnes jsou již vyhynulí.

Tato zjištění mohou být velmi důležitá při snaze o zachování poddruhové pestrosti. Lvi indičtí (perští, Panthera leo persica) dnes už v počtu menším než 400 kusů žijí pouze na Káthijávárském poloostrově v Indii. Tito lvi, dnes na seznamu IUCN označení jako ohrožení, jsou blízce geneticky spřízněni se lvy v západní a střední Africe, kteří v posledních desetiletích rovněž drasticky mizí.

Přes značnou geografickou vzdálenost jsou indickým lvům bližší než lví populace například v Somálsku nebo Keni. Zároveň jsou blízkými příbuznými lvů žijících dříve v Íránu a také severoafrických lvů berberských. Pro jakékoli budoucí pokusy o reintrodukci lvů na severu Afriky to tedy znamená, že právě lvi indičtí jsou v tomto případě nejvhodnějšími kandidáty. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907