Příbuzní v říši šelem: Jak probíhaly lví migrace?

27.07.2014 - Zuzana Teličková

Ze společného lvího předka se oddělilo a vyvinulo několik populací. Příbuzenské vztahy mezi africkými a asijskými králi zvířat vypátrala nová studie


Reklama

Zdá se, že tým doktora Rosse Barnetta z britské Durham University odhalil velkou část pravdy o vývoji a migraci lvů. Vědci izolovali mitochondriální DNA ze lvích exemplářů uchovávaných v mnoha světových muzeích. Vzorky zahrnovaly DNA různých poddruhů včetně již vyhynulých severoafrických lvů berberských, lvů indických, šelem žijících dříve v Íránu a také poddruhů ze střední a západní Afriky.

Překvapivé vztahy

Studie odhalila, že společný předek dnešních lvů žil před asi 124 000 let. Právě v té době se začaly vyvíjet různé populace. Lvi přebývající na jihu a východě kontinentu se začali oddělovat od těch na západě a severu. Toto rozdělení už zůstalo zachováno a genetická výbava obou skupin je dodnes různá. Asi před 51 000 let začal kontinent vysychat a expandující Sahara oddělila lvy na severu a západě. Před 21 000 let lvi vyrazili z Afriky a jejich postup pokračoval až do Indie. Mnohem později, asi před 5 000 let opustila Afriku další skupina lvů. Ti směřovali do dnešního Íránu a dnes jsou již vyhynulí.

Tato zjištění mohou být velmi důležitá při snaze o zachování poddruhové pestrosti. Lvi indičtí (perští, Panthera leo persica) dnes už v počtu menším než 400 kusů žijí pouze na Káthijávárském poloostrově v Indii. Tito lvi, dnes na seznamu IUCN označení jako ohrožení, jsou blízce geneticky spřízněni se lvy v západní a střední Africe, kteří v posledních desetiletích rovněž drasticky mizí.

Přes značnou geografickou vzdálenost jsou indickým lvům bližší než lví populace například v Somálsku nebo Keni. Zároveň jsou blízkými příbuznými lvů žijících dříve v Íránu a také severoafrických lvů berberských. Pro jakékoli budoucí pokusy o reintrodukci lvů na severu Afriky to tedy znamená, že právě lvi indičtí jsou v tomto případě nejvhodnějšími kandidáty. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907