Přicházejí nanoboti s mikromotory. Vyzkoušeli je v myších

26.01.2015 - Stanislav Mihulka

Konečně! Po letech divokého fantazírování se na scéně objevili mikroskopičtí roboti s vlastním pohonem, co bezpečně dopraví náklad na místo určení v živém těle. Vyzkoušeno na myších


Reklama

Nanoboti vědců Kalifornské univerzity v San Diegu mají vlastní pohon na bublinky plynu, které vznikají při reakci s obsahem žaludku. Titěrné strojky ve tvaru válce z polymeru potaženého zinkem, o průměru 5 mikrometrů a délce 20 mikrometrů, vyvinou rychlost až kolem 60 mikrometrů za sekundu.

Nanoboti v živých myších

Nanoinženýři je otestovali v živých laboratorních myších. Nanoboti po spolknutí dostanou do žaludku, zinek na jejich povrchu bouřlivě reaguje s kyselinou chlorovodíkovou v žaludečních šťávách a přitom vznikne plynný vodík. Nanoboti pak vyrazí jako maličké rakety na chemický pohon, zanoří se do sliznice žaludku, rozpustí se a uvolní léčivo, v tomto případě nanočástice zlata, které se posléze dostane do střevní tkáně.

Myši nakonec ještě pro jistotu usmrtili a pečlivě prozkoumali. Jak se předpokládalo, jejich žaludky neutrpěly žádnou zjevnou škodu. Zinek tělu rozhodně neublíží, ale naopak prospěje. To, že se přidává do vitamínových doplňků, má svoje opodstatnění.

Tahle fascinující technologie je zatím v plenkách. Možná už ale není tak daleko doba, kdy se s podobnými nanoboty začneme potkávat v nemocnicích nebo i lékárnách. Přesně cílené terapie, které nanoboti časem nabídnou, by mohly v boji s rakovinou, autoimunitními chorobami a podobnými zhoubami moderní doby, zvrátit situaci v náš prospěch.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, ACS Nano

  • Zdroj fotografií: Bofi/ deviantart, Gao et al. (2015) ACS Nano

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907