Příležitost, nebo zoufalý pokus? Název budoucí kolonie na Marsu je na prodej

26.08.2015 - Martin Reichman

Bude se první lidská kolonie na Marsu jmenovat Novákov, Gates Town, Zuckerberg City, nebo třeba Buffett Village?


Reklama

Nizozemský projekt Mars One má za cíl vybudovat v roce 2024 lidskou základu na Marsu. Odborníci i laická veřejnost diskutují, zda je projekt vůbec uskutečnitelný, nebo zda jde jen o reality show typu Český sen. 

Mise má být jednosměrná, za tři roky se má k Marsu vydat první průzkumná sonda, v letech 2022 rovery, které připraví zázemí a vybudují základny. A v roce 2027 - po sedmi měsících cesty a devíti letech výcviku - první čtyři lidé. Následně má být na planetu vysílána čtyřčlenná posádka každé dva roky. Projekt má rozpočet šest miliard dolarů. Organizace Mars One sice plánuje pokrýt část výdajů televizní reality show, ovšem zatím má na kontě pouhou desetinu z celkové částky

Nejen proto nyní Mars One oslovuje největší boháče světa a nabízí jim jméno budoucí kolonie k prodeji. Za předem nespecifikovanou částku by tak kolonie mohla nést název Novákov, Gates Town, Zuckerberg City, nebo třeba Buffett Village. Možností je spousta, podle časopisu Forbes je na celé planetě 1 826 miliardářů.

  • Zdroj textu:

    mars-one.com

  • Zdroj fotografií: Mars One

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prasata se významně podílejí na šíření řady nebezpečných virů.

Věda

Jeden z nejznámějších pohledů na Yosemitské údolí posledním denním světle. Vlevo stěna El Capitan, napravo Bridalveil Fall a za ním v pozadí Half Dome.

Příroda

Univerzita vybírala poplatky od studentů i mistrů, a kdo nepřispěl, tomu hrozila mimo jiné pokuta.

Historie

Betelgeuse na snímku soustavy radioteleskopů ALMA

Vesmír
Revue

Užitek z odpadu 

plast
stavba: silnice | kde: Nizozemsko

Plasty lze využít mimo jiné coby alternativu pro asfalt. Jejich nesporná výhoda totiž tkví v tepelné odolnosti, sahající od −40 °C do 80 °C. Vozovku z recyklátu navíc tolik neohrožují povětrnostní podmínky, a tudíž tak snadno nepodléhá erozi – oproti běžné asfaltové silnici má mít až trojnásobnou životnost. I pokládání recyklovaných cest je rychlejší, protože vznikají z předem připravených dílů, které se spojují k sobě. Komunikace se tak nebuduje měsíce, nýbrž pouhé týdny. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907