544 mrtvých nosorožců v Krugerově parku: V boji s pytláky pomáhá i princ Harry

03.12.2015 - redakce 100+1


Reklama

Krugerův národní park je v současné době domovem tří čtvrtin světové populace nosorožců. Podle aktuálních dat zde žije přibližně 9 tisíc těchto neobyčejných zvířat. Park je ale také častým terčem pytláků. O rozsahu nezákonného lovu těchto kriticky ohrožených zvířat se tento týden přesvědčil i britský princ Harry, který spolu s ochranáři Krugerův park navštívil.

TIP: Bílého nosorožce z Keni musí střežit ozbrojenci

Jen v loňském roce bylo v v Jižní Africe je kvůli rohům zabito přes 1200 nosorožců a přestože letošní čísla jsou o poznání nižší, jde stále o obrovské množství zbytečně zabitých zvířat. Podle místních ochranářů letos pytláci ulovili přes 750 nosorožců, z toho 544 přímo v Krugerově parku. Těla mrtvých zvířat nechavávají pytláci na místě napospas supům a hyenám. 

Bezbranní nosorožci oběťmi lidské pověrčivosti

Nosorožci běhají po naší planetě už pěkných pár milionů let. Evoluce tedy těmto obrovským savcům přála, ale totéž se rozhodně nedá říct o lidech bažících po protáhlých rozích, které nosorožcům slouží na ochranu a při vzájemných soubojích samců. Výrazná ozdoba nosorožců začala být považována za všelék potírající neduhy od nachlazení až po impotenci (obdobně jako je tomu například u tygra, jehož části těla jsou tradiční složkou mnoha čínských medicín). Svou roli možná sehrál i fakt, že roh nosorožce například na rozdíl od rohů ovcí či antilop není součástí lebky, ale jde pouze o keratin, který nemá žádné kostěné jádro. To ale sotva může omluvit řádění pytláků, kteří se postarali o pokles populace těchto výjimečných savců. Stavy nosorožců od 70. let minulého století spadly o 90 % a dnes po Zemi běhají zástupci pěti druhů, přičemž všechny patří mezi ohrožené.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907