Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?

29.06.2015 - Stanislav Mihulka

Novými oblastmi rozvoje jaderné energetiky by se mohly stát příbřežní vody moří


Reklama

Ať chceme nebo nechceme, jaderná energie zůstává kriticky významnou součástí energetiky blízké budoucnosti, pokud nám leží na srdci nízké emise uhlíku. Jaderné elektrárny jsou stálými zdroji velkého množství energie, využívají nepříliš drahé a slušně dostupné palivo a hlavně nevypouštějí žádný oxid uhličitý.

Na druhou stanu, mnozí lidé mají v dnešní době s jadernými elektrárnami problém. Vědci proto hledají co nejbezpečnější a samozřejmě nejlevnější způsob výroby energie z jádra. Co třeba zkusit plovoucí jaderné elektrárny?

Zkusili to na MIT a přicházejí s návrhem, který je křížencem dvou osvědčených technologií. Jejich plovoucí jaderné elektrárny vycházejí z klasických jaderných reaktorů a plovoucích ropných plošin. Taková elektrárna by se stavěla i rozebírala v loděnici, což by snižovalo potřebné náklady. Plovoucí jaderná elektrárna by pracovala několik kilometrů od pobřeží v relativně hlubokých vodách a k souši by byla připojená podmořským kabelem, kterým by proudila vyrobená elektřina.

  • Zdroj textu:

    MIT

  • Zdroj fotografií: MIT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907