Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?

29.06.2015 - Stanislav Mihulka

Novými oblastmi rozvoje jaderné energetiky by se mohly stát příbřežní vody moří


Reklama

Ať chceme nebo nechceme, jaderná energie zůstává kriticky významnou součástí energetiky blízké budoucnosti, pokud nám leží na srdci nízké emise uhlíku. Jaderné elektrárny jsou stálými zdroji velkého množství energie, využívají nepříliš drahé a slušně dostupné palivo a hlavně nevypouštějí žádný oxid uhličitý.

Na druhou stanu, mnozí lidé mají v dnešní době s jadernými elektrárnami problém. Vědci proto hledají co nejbezpečnější a samozřejmě nejlevnější způsob výroby energie z jádra. Co třeba zkusit plovoucí jaderné elektrárny?

Zkusili to na MIT a přicházejí s návrhem, který je křížencem dvou osvědčených technologií. Jejich plovoucí jaderné elektrárny vycházejí z klasických jaderných reaktorů a plovoucích ropných plošin. Taková elektrárna by se stavěla i rozebírala v loděnici, což by snižovalo potřebné náklady. Plovoucí jaderná elektrárna by pracovala několik kilometrů od pobřeží v relativně hlubokých vodách a k souši by byla připojená podmořským kabelem, kterým by proudila vyrobená elektřina.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT

  • Zdroj fotografií: MITDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle většiny svědectví vypadá lochneská příšera jako obří plaz s dlouhým krkem a ploutvemi. Na její sochy lze narazit po celém Skotsku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. (foto: Unsplash, Kalen EmsleyCC0)

Věda

Představa stabilní červí díry udržené gravitací a elektromagnetickým polem. (ilustrace: ESO (Scientific American)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Společně s rostoucí poptávkou po exotickém koření, rostl i počet více či méně sofistikovaných podvodů. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Samohybné dělo Bishop vzniklo jako montáž 25liberního kanonu do masivní nástavby na podvozku pěchotního tanku Valentine. (Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907