Případy oklamané vědy (4): Pravěcí lidé pod křídly filipínského ministra

26.02.2016 - redakce 100+1

V roce 1971 se médii šířila senzační zpráva: na ostrově Mindanao byl objeven neznámý kmen 26 lidí, žijících v izolaci již od doby kamenné. Pohádka o dětech ráje vydržela 15 let


Reklama

Roku 1971 se médii šířila senzační zpráva: filipínský ministr kultury Manuel Elizade jr. objevil na ostrově Mindanao neznámý kmen 26 lidí, žijících v izolaci již od doby kamenné. 

Lidé, kteří podle názvu své posvátné sopky získali jméno Tasadayové, údajně žili v jeskyních, používali kamenné nástroje a mluvili nesrozumitelným dialektem. V okolní přírodě se pohybovali nazí, případně v jednoduchých šatech z listů. Mírumilovné „děti ráje“ podle filipínského ministra kultury objevil náhodou jistý dřevorubec a ministr se rozhodl vzít civilizací nedotčené jedince pod svá ochranná křídla. Zázračný objev plnil titulky významných periodik včetně časopisu National Geographic a Tasadyové se stávali stále populárnějšími.

Rezervace vydává tajemství

Zvídaví antropologové měli přesto jisté pochybnosti a o kmenu Tasadayů se chtěli přesvědčit na vlastní oči. Mezitím však tehdejší filipínský prezident Ferdinand Marcos vyhlásil teritorium kmene za chráněnou rezervaci, do níž nesměla vkročit lidská noha. Teprve po sesazení prezidenta roku 1986 se do oblasti vydali dva švýcarští novináři a nestačili se divit.

Tasadayové oblečení v džínách a tričkách žili v normálních domech, obchodovali s místními farmáři, pokuřovali cigarety a mluvili běžným místním jazykem. Příslušníci údajného prehistorického kmene pak vylíčili, jak je Elizade k jeskynnímu životu i zvykům pod silným tlakem přinutil. Vychytralý ministr se ale tou dobou mohl jen smát – už roku 1983 uprchl ze země a s sebou si vezl miliony dolarů, které ukradl nadaci na ochranu Tasadayů. Ovšem již roku 1988 se „ochránce menšin“ vrátil zpět na Filipíny, aby tam pomáhal řídit obchodní zájmy své rodiny a neúspěšně se pokusil obnovit svoji politickou kariéru.

Je třeba dodat, že kmen Tasadayů není tak úplně smyšlený – jejich příslušníci skutečně existovali, žili v částečné izolaci a jejich jazyk se lišil od okolních dialektů. Problém je ale smyšlená datace. Například tasadayský jazyk vznikl podle lingvistů teprve někdy koncem 18. století, když se oddělil od původního jazyka manobo, kterým se mluvilo v okolí.

Seriál Případy oklamané vědy

Falešní předkové a pomsta slavného spiritisty (vyšlo 17. února)

Buňky na každou nemoc (vyšlo 20. února)

Perpetuum mobile na kliku (vyšlo 23. února)

Pravěk oblečený v džínách (vyšlo 26. února)

Záhada potetovaných žab (vychází 29. února)

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907