Přírodní pesticidy: Zabijácké vosy v lidských službách

18.07.2013 - Zuzana Teličková

Novou nadějí pro ekologické zemědělství jsou tzv. voodoo vosy. Jeden až dva milimetry velké vosy rodu Nasonia mají totiž schopnost paralyzovat a hubit ostatní hmyz a zvláště mnohé ze škůdců, ničících úrodu


Reklama

Jed obsažený v žihadle promění jejich oběti v „živé mrtvoly“. Jed nejprve ochromí veškeré životní funkce zasaženého hmyzu, do jejich těl potom vosy nakladou vlastní vajíčka. Hostitel žije pouze tak dlouho, dokud larvy nedospějí, ty mu navíc zevnitř vyžírají útroby. Pomocí stimulace konkrétních genů by však bylo možné vycvičit vosy pouze proti škůdcům zemědělských plodin (lidé a zvířata však ohroženi nejsou). Vosí armáda by neznečišťovala životní prostředí, tak jako dosud užívané chemické pesticidy. Analýza vosího jedu navíc může přinést nové impulzy pro lékařství. Do útoku už vloni vypustila parazitické vosy Amerika - proti ovocným muškám ničícím olivové háje v Kalifornii.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907