Přísně střežená města a uzavřené zóny (4): Čínské Zakázané město

29.12.2015 - Kateřina Vašků

Na světě vždy byly, jsou a nejspíše i budou místa, kam se běžný smrtelník nemá šanci podívat. Patřilo k nim i Zakázané město, legendární sídlo čínských císařů


Reklama

Zatímco u mnohých tajných měst museli obyvatelé striktně dodržovat slib mlčenlivosti, v případě čínského Zakázaného města se s něčím takovým trápit nemuseli – kdo totiž jednou za masivní zdi císařského paláce vstoupil, už odtud nikdy nesměl odejít.

Obrovský palácový komplex se nachází u náměstí Tiananmen v samotném srdci Pekingu. Na délku měří zhruba 3,4 km a je obehnán 7,9 vysokou a v některých místech až 8,5 metru širokou zdí s vodním příkopem o šířce 52 metrů. Grandiózní dílo vznikalo od roku 1407 po celých čtrnáct let a na jeho stavbě se podílel údajně až milion čínských dělníků. Název Zakázané město získal komplex proto, že se tam obyčejný smrtelník nikdy nedostal – místo sloužilo výhradně pro císaře a jeho dvůr. Za jeho existenci se tam vystřídalo na 24 císařů dynastie Ming a Čching.

Do komplexu se vchází jižně z náměstí Tiananmen Branou nebeského klidu, případně druhým, severním vstupem. Celý areál zabírá na 700 000 m², nachází se tam 980 budov a 8 886 místností. S ohledem na údajné božství panovníků použili dávní architekti při výstavbě řadu symbolických prvků a vzletných jmen. V kontrastu k honosnosti architektury s odkazem na taoistické náboženství ale život za zdmi paláce rozhodně přívětivý nebyl. Mnozí jej nazývali zlatým vězením.

S vládcem až na onen svět

Otrokem paláce se však nestávalo pouze služebnictvo, ale i samotný císař – od chvíle ranního probuzení až do večerního ulehnutí na lože mu byl v patách neustálý zástup sluhů, mimo ofi ciální návštěvy nemohl opustit palác a vše se podřizovalo přísným pravidlům, která regulovala každý myslitelný aspekt života.

Práci sluhů tam zastávali eunuchové a za pozdní éry dynastie Ming jich v paláci pracovalo více než 10 000. Mladíci povinnou kastraci podstupovali dobrovolně, neboť pro ně představovala jednu z mála možností, jak se vymanit z bídných životních poměrů. A to navzdory faktu, že riziko operací bylo značné – téměř celá polovina po zákroku zemřela.

K smutným až tragickým patřil úděl tamních konkubín, především v raných etapách existence paláce – pokud císař zemřel, jeho partnerky musely být pohřbeny s ním. V některých případech prý se zesnulým vládcem na onen svět putovalo až 46 žen. Kruté nařízení zrušil až šestý císař dynastie Ming. 

Od roku 1925 funguje někdejší přepychové sídlo jako muzeum a od roku 1987 se pro svůj architektonický i kulturní přínos pyšní i zápisem na seznamu UNESCO.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907