Přísně střežená města a uzavřené zóny (1): Tajemstvími opředená Oblast 51

20.12.2015 - Kateřina Helán Vašků

Na světě vždy byly, jsou a nejspíše i budou místa, kam se běžný smrtelník nemá šanci podívat. Patří mezi ně především nejrůznější vojenské objekty – v první části seriálu o uzavřených zónách se podíváme na tu úplně neslavnější - Oblast 51, ležící uprostřed Nevadské pouště


Reklama

Po dlouhá desetiletí patřilo místo ukryté podél vyschlého jezera Groom Lake na jihu amerického státu Nevada k nejtajnějším a nejzáhadnějším místům světa, které navíc obestírala řada konspiračních teorií. Mezi ty nejpopulárnější patřilo, že se tam testuje UFO, dochází ke kontaktům s mimozemskými civilizacemi nebo že tam Američané natočili falešné video o přistání na Měsíci. Světlo do případu nevnášela ani americká vláda, která existenci místa až do roku 1994 vehementně popírala.

Teprve roku 2011 Američané existenci Oblasti 51 oficiálně přiznali a roku 2013 dokonce CIA dala nahlédnout i do svých archivů. Podle nich komplex existuje už od roku 1942 a sloužil především k vývoji a testování vojenských a špionážních letounů, například průzkumných letounů U-2, strategických průzkumných letounů SR-71 Blackbird nebo přepadových stealth bombardérů F-117 Nighthawk. Právě s posledně zmíněnými stroji souvisí i domnělá spojitost s UFO – aby zmátli sovětské špiony, vyrobili Američané mimo skutečná letadla také řadu maket, z nichž některé připomínaly létající talíře.

V obklopení senzorů

Oblast 51, ležící asi 161 km severně od Las Vegas, dnes ofi ciálně slouží jako středisko Air Force Flight Test Centrum (Výzkumné centrum leteckých sil). Nachází se také v blízkosti Nevada Test Site (NTS), kde se testují nukleární zbraně. Samotná základna představuje jen zlomek místa zabírajícího celkově 36 000 hektarů. Skládá se z hangáru, kontrolních věží, několika radarových antén, ubytovacích zařízení, hal, kanceláří a přistávacích ploch. Existují však rovněž teorie, podle nichž viditelné stavby představují pouhou část komplexu, jehož většina leží v podzemí.

I když se už o místě oficiálně ví, co přesně se odehrává za zdejšími zdmi, nadále spadá do kategorie „přísně tajné“. Do oblasti vede povětšinou opuštěná přístupová silnice Groom Lake, respektive její zakázaná část, a podél ní se nachází řada kontrolních stanovišť. Silnici lemují varovné cedule s nápisy Fotografování zakázáno, případně Použití smrtící síly povoleno, což je pro zbloudilé cestující jistě dostatečným argumentem odbočit jiným směrem. Další bezpečnostní opatření představují senzory, které se nacházejí po obvodu celé základny. Precizní zařízení nejenže detekují pohyb, ale dokážou prý i na základě pachových receptorů určit, zda se jedná o člověka nebo o zvíře.

V domech bez oken

Odborníci odhadují, že zde trvale žije asi tisícovka pracovníků, dalších tisíc na místo dojíždí. Většina dojíždějících cestuje na základnu Boeingy 737 a 727 pod jménem „Janet“. Vzdušný prostor nad Oblastí 51 je známý jako R-4808N a je přísně zakázaný pro všechny komerční nebo vojenské lety, mimo ty, které organizuje přímo základna.

Každý zaměstnanec Oblasti 51 musí podepsat přísahu o tom, že veškeré informace spojené s danou lokalitou bude držet v maximální tajnosti. Tamním budovám chybí okna, což má lidem zabránit v tom, aby viděli cokoli, co bezprostředně nesouvisí s jejich prací. Podle výpovědí někdejších zaměstnanců jsou lidé rozděleni do mnoha týmů, z nichž jeden neví, na čem pracuje ten druhý.

Bezpečnost národní versus lidská

Práce na přísně tajných projektech rozhodně není v Oblasti 51 bez rizika, alespoň podle zpráv, které čas od času probleskují na veřejnost. Například roku 1989 zemřel ve věku 51 let Robert Frost, který v Oblasti 51 pracoval jako dělník. Pitva ukázala, že se v jeho těle nacházely velmi vysoké dávky dioxinu, dibenzofuranu a trichloethylenu – tedy životu nebezpečných látek. O pět let později jeho manželka spolu s dalšími postiženými zažalovala v souvislosti se smrtí svého muže několik vládních organizací. 

Vyšlo najevo, že Frost zemřel v důsledku zasažení toxickým materiálem, který zaměstnanci odklízeli prostě tak, že jej naházeli do velkých jam bez nějakých zvláštních bezpečnostních opatření. Podle výpovědi manželky se muži v důsledku otravy začaly po celém těle tvořit bolestivé šupiny, puchýře a doslova se mu sloupala kůže z obličeje. Kromě Frosta podobně onemocnělo více lidí. Soud však nakonec žalobu zamítl s elegantním závěrem – vyšetřování by mohlo způsobit narušení národní bezpečnosti, tudíž v něm nelze pokračovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907