Přísně střežená města a uzavřené zóny (1): Tajemstvími opředená Oblast 51

20.12.2015 - Kateřina Helán Vašků

Na světě vždy byly, jsou a nejspíše i budou místa, kam se běžný smrtelník nemá šanci podívat. Patří mezi ně především nejrůznější vojenské objekty – v první části seriálu o uzavřených zónách se podíváme na tu úplně neslavnější - Oblast 51, ležící uprostřed Nevadské pouště


Reklama

Po dlouhá desetiletí patřilo místo ukryté podél vyschlého jezera Groom Lake na jihu amerického státu Nevada k nejtajnějším a nejzáhadnějším místům světa, které navíc obestírala řada konspiračních teorií. Mezi ty nejpopulárnější patřilo, že se tam testuje UFO, dochází ke kontaktům s mimozemskými civilizacemi nebo že tam Američané natočili falešné video o přistání na Měsíci. Světlo do případu nevnášela ani americká vláda, která existenci místa až do roku 1994 vehementně popírala.

Teprve roku 2011 Američané existenci Oblasti 51 oficiálně přiznali a roku 2013 dokonce CIA dala nahlédnout i do svých archivů. Podle nich komplex existuje už od roku 1942 a sloužil především k vývoji a testování vojenských a špionážních letounů, například průzkumných letounů U-2, strategických průzkumných letounů SR-71 Blackbird nebo přepadových stealth bombardérů F-117 Nighthawk. Právě s posledně zmíněnými stroji souvisí i domnělá spojitost s UFO – aby zmátli sovětské špiony, vyrobili Američané mimo skutečná letadla také řadu maket, z nichž některé připomínaly létající talíře.

V obklopení senzorů

Oblast 51, ležící asi 161 km severně od Las Vegas, dnes ofi ciálně slouží jako středisko Air Force Flight Test Centrum (Výzkumné centrum leteckých sil). Nachází se také v blízkosti Nevada Test Site (NTS), kde se testují nukleární zbraně. Samotná základna představuje jen zlomek místa zabírajícího celkově 36 000 hektarů. Skládá se z hangáru, kontrolních věží, několika radarových antén, ubytovacích zařízení, hal, kanceláří a přistávacích ploch. Existují však rovněž teorie, podle nichž viditelné stavby představují pouhou část komplexu, jehož většina leží v podzemí.

I když se už o místě oficiálně ví, co přesně se odehrává za zdejšími zdmi, nadále spadá do kategorie „přísně tajné“. Do oblasti vede povětšinou opuštěná přístupová silnice Groom Lake, respektive její zakázaná část, a podél ní se nachází řada kontrolních stanovišť. Silnici lemují varovné cedule s nápisy Fotografování zakázáno, případně Použití smrtící síly povoleno, což je pro zbloudilé cestující jistě dostatečným argumentem odbočit jiným směrem. Další bezpečnostní opatření představují senzory, které se nacházejí po obvodu celé základny. Precizní zařízení nejenže detekují pohyb, ale dokážou prý i na základě pachových receptorů určit, zda se jedná o člověka nebo o zvíře.

V domech bez oken

Odborníci odhadují, že zde trvale žije asi tisícovka pracovníků, dalších tisíc na místo dojíždí. Většina dojíždějících cestuje na základnu Boeingy 737 a 727 pod jménem „Janet“. Vzdušný prostor nad Oblastí 51 je známý jako R-4808N a je přísně zakázaný pro všechny komerční nebo vojenské lety, mimo ty, které organizuje přímo základna.

Každý zaměstnanec Oblasti 51 musí podepsat přísahu o tom, že veškeré informace spojené s danou lokalitou bude držet v maximální tajnosti. Tamním budovám chybí okna, což má lidem zabránit v tom, aby viděli cokoli, co bezprostředně nesouvisí s jejich prací. Podle výpovědí někdejších zaměstnanců jsou lidé rozděleni do mnoha týmů, z nichž jeden neví, na čem pracuje ten druhý.

Bezpečnost národní versus lidská

Práce na přísně tajných projektech rozhodně není v Oblasti 51 bez rizika, alespoň podle zpráv, které čas od času probleskují na veřejnost. Například roku 1989 zemřel ve věku 51 let Robert Frost, který v Oblasti 51 pracoval jako dělník. Pitva ukázala, že se v jeho těle nacházely velmi vysoké dávky dioxinu, dibenzofuranu a trichloethylenu – tedy životu nebezpečných látek. O pět let později jeho manželka spolu s dalšími postiženými zažalovala v souvislosti se smrtí svého muže několik vládních organizací. 

Vyšlo najevo, že Frost zemřel v důsledku zasažení toxickým materiálem, který zaměstnanci odklízeli prostě tak, že jej naházeli do velkých jam bez nějakých zvláštních bezpečnostních opatření. Podle výpovědi manželky se muži v důsledku otravy začaly po celém těle tvořit bolestivé šupiny, puchýře a doslova se mu sloupala kůže z obličeje. Kromě Frosta podobně onemocnělo více lidí. Soud však nakonec žalobu zamítl s elegantním závěrem – vyšetřování by mohlo způsobit narušení národní bezpečnosti, tudíž v něm nelze pokračovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907