Problém ochrany přírody v Africe: Trh s bushmeatem je na vzestupu

04.08.2015 - Stanislav Mihulka

Obliba bushmeatu, čili masa divokých zvířat, představuje závažný problém pro mnohé ohrožené druhy afrických živočichů


Reklama

Zvířata v Africe čelí spoustě závažných problémů. Mimo jiné jim hrozí, že budou ulovena a snězena místními lidmi. Cena bushmeatu, čili masa divoce žijících zvířat, totiž podle nové studie neustále roste.

Vědci během třináctiletého výzkumu získali data o více než 197 tisících zabitých zvířatech, která byla v té době nabízena na trhu. Zároveň sledovali chování trhu s bushmeatem v souvislosti s politickými, ekonomickými a právními poměry v Rovníkové Guineji.

Ukázalo se, že prodej bushmeatu ve studované oblasti neustále pozvolna vzrůstá, ruku v ruce s ekonomickým růstem. Lovci během sledované doby změnili způsob lovu a nahradili líčení pastí za střelbu z brokovnice, což zvýšilo úlovek mezi ohroženými druhy primátů. V Rovníkové Guineji sice platí zákony, které omezují lov a prodej primátů, jenže se nedodržují. Bez intenzivní podpory místní vlády a snah o dodržování zákonů se situace kolem bushmeatu bohužel asi jen tak nevyřeší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Drexel University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Javier Rivas / BBPPDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907