Problém ochrany přírody v Africe: Trh s bushmeatem je na vzestupu

04.08.2015 - Stanislav Mihulka

Obliba bushmeatu, čili masa divokých zvířat, představuje závažný problém pro mnohé ohrožené druhy afrických živočichů


Reklama

Zvířata v Africe čelí spoustě závažných problémů. Mimo jiné jim hrozí, že budou ulovena a snězena místními lidmi. Cena bushmeatu, čili masa divoce žijících zvířat, totiž podle nové studie neustále roste.

Vědci během třináctiletého výzkumu získali data o více než 197 tisících zabitých zvířatech, která byla v té době nabízena na trhu. Zároveň sledovali chování trhu s bushmeatem v souvislosti s politickými, ekonomickými a právními poměry v Rovníkové Guineji.

Ukázalo se, že prodej bushmeatu ve studované oblasti neustále pozvolna vzrůstá, ruku v ruce s ekonomickým růstem. Lovci během sledované doby změnili způsob lovu a nahradili líčení pastí za střelbu z brokovnice, což zvýšilo úlovek mezi ohroženými druhy primátů. V Rovníkové Guineji sice platí zákony, které omezují lov a prodej primátů, jenže se nedodržují. Bez intenzivní podpory místní vlády a snah o dodržování zákonů se situace kolem bushmeatu bohužel asi jen tak nevyřeší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Drexel University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Javier Rivas / BBPP

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907