Obliba bushmeatu, čili masa divokých zvířat, představuje závažný problém pro mnohé ohrožené druhy afrických živočichů
Zvířata v Africe čelí spoustě závažných problémů. Mimo jiné jim hrozí, že budou ulovena a snězena místními lidmi. Cena bushmeatu, čili masa divoce žijících zvířat, totiž podle nové studie neustále roste.
Vědci během třináctiletého výzkumu získali data o více než 197 tisících zabitých zvířatech, která byla v té době nabízena na trhu. Zároveň sledovali chování trhu s bushmeatem v souvislosti s politickými, ekonomickými a právními poměry v Rovníkové Guineji.
Ukázalo se, že prodej bushmeatu ve studované oblasti neustále pozvolna vzrůstá, ruku v ruce s ekonomickým růstem. Lovci během sledované doby změnili způsob lovu a nahradili líčení pastí za střelbu z brokovnice, což zvýšilo úlovek mezi ohroženými druhy primátů. V Rovníkové Guineji sice platí zákony, které omezují lov a prodej primátů, jenže se nedodržují. Bez intenzivní podpory místní vlády a snah o dodržování zákonů se situace kolem bushmeatu bohužel asi jen tak nevyřeší.
Drexel University, PLoS ONE
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)