Problém s evolucí penisů vyřešen: Pomohly haterie

30.10.2015 - Stanislav Mihulka

Samci haterií nemají penis, ale jejich embrya na začátku vývoje ano. Penis měl nejspíš už společný předek savců, plazů a ptáků


Reklama

Zoologové mají problém s penisy. Jakoby u savců, plazů a ptáků vznikly několikrát nezávisle. Mnozí hadi mají podivné dvojité hemipenisy. Ptáci mají zase většinou kloaku, zatímco pštrosi, kachny a pár dalších ptáků mají penisy, jejichž erekci nepohání krev, ale lymfa.

Vědci si nejsou jistí, jestli předek všech savců, plazů a ptáků měl penis anebo jestli si ho jednotlivé skupiny vyvinuly zvlášť. Odpověď na tuhle hádanku nabídly haterie, starobylí plazi bez penisu, jejichž doba už dávno minula a do dneška přežily jen dva druhy na ostrovech u Nového Zélandu.

Vědci objevili vzorky embryí haterií ve sbírce na Harvardu. Jejich výzkumem zjistili, že i když dospělí samci haterií penis nemají, tak jejich mláďatům v ranné fázi vývoje penis roste. Během zárodečného vývoje ale zase zmizí a haterie se rodí bez penisu.

Takže haterie vlastně penis mají a tím pádem je velmi pravděpodobné, že penis schopný erekce měl i dávný společný předek savců, plazů a ptáků, který žil hluboko v prvohorách, před stovkami milionů let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Biology Letters

  • Zdroj fotografií: KeresH / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907