Problém s evolucí penisů vyřešen: Pomohly haterie

30.10.2015 - Stanislav Mihulka

Samci haterií nemají penis, ale jejich embrya na začátku vývoje ano. Penis měl nejspíš už společný předek savců, plazů a ptáků


Reklama

Zoologové mají problém s penisy. Jakoby u savců, plazů a ptáků vznikly několikrát nezávisle. Mnozí hadi mají podivné dvojité hemipenisy. Ptáci mají zase většinou kloaku, zatímco pštrosi, kachny a pár dalších ptáků mají penisy, jejichž erekci nepohání krev, ale lymfa.

Vědci si nejsou jistí, jestli předek všech savců, plazů a ptáků měl penis anebo jestli si ho jednotlivé skupiny vyvinuly zvlášť. Odpověď na tuhle hádanku nabídly haterie, starobylí plazi bez penisu, jejichž doba už dávno minula a do dneška přežily jen dva druhy na ostrovech u Nového Zélandu.

Vědci objevili vzorky embryí haterií ve sbírce na Harvardu. Jejich výzkumem zjistili, že i když dospělí samci haterií penis nemají, tak jejich mláďatům v ranné fázi vývoje penis roste. Během zárodečného vývoje ale zase zmizí a haterie se rodí bez penisu.

Takže haterie vlastně penis mají a tím pádem je velmi pravděpodobné, že penis schopný erekce měl i dávný společný předek savců, plazů a ptáků, který žil hluboko v prvohorách, před stovkami milionů let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Biology Letters

  • Zdroj fotografií: KeresH / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907