Proč dinosauři dlouho nežili v blízkosti tehdejšího rovníku?

16.06.2015 - Stanislav Mihulka

Dlouholetá záhada lovců dinosaurů byla nejspíš konečně vysvětlena. Na začátku druhohor v triasu, to bylo na rovníku pro větší dinosaury nesnesitelné


Reklama

Podle toho, co víme, vznikli dinosauři v triasu, asi před 230 miliony let, na území dnešní Argentiny. Během následujících 15 milionů let se vyvinulo množství rozmanitých druhů dinosaurů všech velikostí, tvarů a způsobů obživy, které zabydlely planetu. Jenom v tropech tehdy nebyli skoro žádní dinosauři, kromě malých dravců. Tak to trvalo do doby před 200 miliony let.

Odborníci si s tím dlouho nevěděli rady. Letitou záhadu ale nejspíš nakonec rozlouskl detailní výzkum fosilií a geologických nálezů na slavné paleontologické lokalitě Ghost Ranch (Ranč duchů), která se nachází v Novém Mexiku. Tato oblast byla v období triasu poblíž tehdejšího rovníku, zhruba jako je dnes poblíž rovníku jižní Indie.

Nálezy v Ranči duchů svědčí o tom, že tropy byly v triasu velmi extrémním místem pro život, kde se často objevovala období hrozivého sucha s intenzivními požáry. V oblasti Ranče duchů žili hlavně předci dnešních krokodýlů a aligátorů, dinosaurů tu bylo poskrovnu a jen ti malí. Hlavně velcí herbivorní dinosauři podle všeho tropy v triasu nezvládali.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Utah, PNAS

  • Zdroj fotografií: Victor Leshyk / University of UtahDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907