Proč dinosauři dlouho nežili v blízkosti tehdejšího rovníku?

16.06.2015 - Stanislav Mihulka

Dlouholetá záhada lovců dinosaurů byla nejspíš konečně vysvětlena. Na začátku druhohor v triasu, to bylo na rovníku pro větší dinosaury nesnesitelné


Reklama

Podle toho, co víme, vznikli dinosauři v triasu, asi před 230 miliony let, na území dnešní Argentiny. Během následujících 15 milionů let se vyvinulo množství rozmanitých druhů dinosaurů všech velikostí, tvarů a způsobů obživy, které zabydlely planetu. Jenom v tropech tehdy nebyli skoro žádní dinosauři, kromě malých dravců. Tak to trvalo do doby před 200 miliony let.

Odborníci si s tím dlouho nevěděli rady. Letitou záhadu ale nejspíš nakonec rozlouskl detailní výzkum fosilií a geologických nálezů na slavné paleontologické lokalitě Ghost Ranch (Ranč duchů), která se nachází v Novém Mexiku. Tato oblast byla v období triasu poblíž tehdejšího rovníku, zhruba jako je dnes poblíž rovníku jižní Indie.

Nálezy v Ranči duchů svědčí o tom, že tropy byly v triasu velmi extrémním místem pro život, kde se často objevovala období hrozivého sucha s intenzivními požáry. V oblasti Ranče duchů žili hlavně předci dnešních krokodýlů a aligátorů, dinosaurů tu bylo poskrovnu a jen ti malí. Hlavně velcí herbivorní dinosauři podle všeho tropy v triasu nezvládali.

  • Zdroj textu:

    University of Utah, PNAS

  • Zdroj fotografií: Victor Leshyk / University of Utah

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907